Podczas przedostatniego już dnia Igrzysk Europejskich jedną z najważniejszych dyscyplin z polskiej perspektywy było kajakarstwo górskie. Po wygranych przez Klaudię Zwolińską eliminacjach liczyliśmy, że nasza kajakarka powalczy dziś o medal. Polka zaprezentowała się świetnie, zdobywając srebrny medal!

Rywalizacja na torze kajakarskim w Krakowie rozpoczęła się od półfinałów mężczyzn w konkurencji K1. Spośród trzech polskich reprezentantów najwyższe miejsce zajął Mateusz Polaczyk. Czas 93,62s (w tym 2 sekundy karne) zapewnił Biało-Czerwonemu 16. lokatę, która nie dała awansu do finału. Michał Pasiut był bezbłędny, ale wolniejszy przejazd spowodował zajęcie 19. miejsca (94,53s). Dariusz Popiela po swoim przejeździe z jednym błędem, ale bardzo dobrym czasem – 91,63s liczył z pewnością na znalezienie się w czołowej “10”. Jednak po weryfikacji sędziów, która przyniosła nam smutne wieści – dodatkowe 2s kary, czas Popieli zmienił się na 93,63s i dał jedynie 17. lokatę. Z jedną karą Polak byłby w finale…

Chwilę po panach półfinały w K1 rozpoczęły panie, a wśród nich dwie Polki. Natalia Pacierpnik przepłynęła tor bezbłędnie oraz w świetnym tempie i po swoim przejeździe była druga – czas 102,86s. Chwilę później Francuzka plasująca się przed Natalią została zdyskwalifikowana. Mając zapewniony udział przynajmniej jednej Polki w finale, czekaliśmy na start Klaudii Zwolińskiej, która z racji wygranej w eliminacjach zaprezentowała się jako ostatnia. Klaudia z czasem 103,09s zajęła 3. miejsce w półfinale, Pacierpnik była 2!

W finale pań bardzo dobrze popłynęła Niemka Ricarda Funk, która rozpoczęła rywalizację. Przez długi czas żadna zawodniczka nie mogła wyprzedzić kajakarki, która z ostatniego miejsca awansowała do starcia o medale. Wydawało się, że zrobi to Czeszka Fiserova, jednak straciła na końcówce. Klaudia Zwolińska swój przejazd rozpoczęła od 2. sekund kary na 3. bramce. Później przytrafił się kolejny błąd, ale Klaudia płynęła niezwykle szybko, błyskawicznie mijając kolejne bramki. Niesamowite tempo Polki mimo 4. sekund kary dało jej czas 101,06s i 2. miejsce przed przejazdami ostatnich 2 zawodniczek. Natalia Pacierpnik z kolei błąd zanotowała już na 1 bramce, ale na kolejnych było już bezbłędnie. Niestety czasowo wyglądało to nieco gorzej i po swoim przejeździe była 4. Niemka Lilik, która płynęła jako ostatnia zupełnie się pogubiła i zajęłą 10. miejsce.

Klaudia Zwolińska została wicemistrzynią Igrzysk Europejskich oraz jednocześnie Mistrzostw Europy!! Natalia Pacierpnik zajęła świetne 4. miejsce.