W kanadyjskim Milton trwa ostatni akord Pucharu Narodów w kolarstwie torowym. Po pierwszym dniu rywalizacji najwięcej powodów do radości mają sprinterki, które wywalczyły przepustki na Igrzyska Olimpijskie.

Brąz na wagę wylotu do Paryża!

Świetnie na welodromie w Milton (Kanada) spisała się drużyna sprinterek w składzie: Marlena Karwacka, Nikola Sibiak oraz Urszula Łoś. Polki już w kwalifikacjach zasygnalizowały wysoką formę i uzyskały czwarty czas, tracąc do liderek z Holandii 0.643. To oznaczało, że w pierwszej rundzie zmierzą się z Niemkami. Również w pojedynku z rywalkami zza zachodniej granicy Biało-Czerwone dały z siebie wszystko i zwyciężyły z czasem 47.432. Tym samym awansowały do wyścigu o brązowe medale. Walkę o najniższy stopień podium nasze zawodniczki stoczyły z gospodyniami. I choć początek należał do przeciwniczek (po 250 m prowadziły Kanadyjki), to wraz z kolejnymi metrami przewagę zdobywały reprezentantki Polski. Ostatecznie Marlena, Nikola i Ula wygrały z czasem 47.387 s. i sięgnęły po brązowe medale. Ten wynik oznaczał nie tylko zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów z dorobkiem 2700 punktów, ale przede wszystkim upragniony awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu! Piątkowe zawody wygrały Holenderki przed Brytyjkami.

Koniec marzeń sprinterów

Niestety, w gorszych nastrojach rywalizację kończyli sprinterzy. Biało-Czerwoni by zdobyć przepustkę na Igrzyska Olimpijskie musieli pokonać sąsiadujących z nimi w rankingu Kanadyjczyków. Ta sztuka się nie udała. Polacy w składzie: Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Rafał Sarnecki rozpoczęli zmagania od ósmego czasu w kwalifikacjach, a następnie w pierwszej rundzie ulegli Holendrom. Z kolei gospodarze awansowali do wyścigu o brązowe medale, w którym pewnie pokonali Włochów. Wobec takiego obrotu sprawy to właśnie oni polecą do Paryża. W końcowej klasyfikacji Pucharu Narodów reprezentanci Polski zebrali 1560 oczek i zajęli 11 miejsce.

W nocy w piątku na sobotę polscy kolarze torowi startowali również w konkurencjach: wyścigu drużynowego na dochodzenie mężczyzn oraz wyścigu eliminacyjnego pań i panów i zajęli poszczególne miejsca:

• wyścig eliminacyjny mężczyzn – 11. Adam Woźniak
  • wyścig eliminacyjny kobiet – 7. Maja Tracka
  • wyścig drużynowy na dochodzenie mężczyzn – 11. Polska (Dawid Latkowski, Konrad Waliniak, Kacper Majewski, Adam Woźniak)