Za sprawą Liliany Lewińskiej 9.07.2023 na zawsze zapisał się na kartach polskiej gimnastyki artystycznej. Polka jako pierwsza w historii zawodniczka z naszego kraju wystartowała w finałach Mistrzostw Świata Juniorek i od razu sięgnęła po dwa złote medale!

Układ z maczugami na miarę Mistrzostw Świata Juniorek!

W odbywających się Cluj-Napoca (Rumunia) Mistrzostwach Świata Juniorek w gimnastyce artystycznej w układach indywidualnych wystąpiła tylko jedna nasza reprezentantka – Lilana Lewińska. Polka zaprezentowała się rewelacyjnie. Lewińska już w kwalifikacjach zasygnalizowała wysoką dyspozycję awansując do aż trzech finałów (sztuka ta nie udała jej się jedynie w układzie z obręczą, gdzie zajęła 10 miejsce). W układzie z piłką Biało-Czerwona znalazła się poza podium meldując się na piątej lokacie na świecie z rezultatem 30.000 punktów (do podium zabrakło 2.1), jednak już w pokazie z maczugami zaprezentowała się fenomenalnie! Choć po kwalifikacjach atakowała z czwartej pozycji to w kluczowym momencie nie popełniała błędów, została oceniona na 30.950, co dało jej prowadzenie, którego nie oddała aż do ostatniej chwili występu rywalek. Lewińska została pierwszą w historii Polką, która wygrała Mistrzostwa Świata Juniorek! Srebro przypadło w udziale Taisii Onofriichuk (Ukraina), zaś brąz zdobyła Rin Keys (USA)

Układ z wstążką również złoty!

Natchniona niesamowitym sukcesem Lewińska nie zamierzała poprzestać na jednym medalu.  W układzie z wstążką znacznie poprawiła swoje osiągnięcie z eliminacji (6 miejsce), wykonała perfekcyjny pokaz, który został oceniony na 29.600 oczek, co sprawiło, że o 0.2 pokonała Nikol Todorovą (Bułgaria) i została podwójną mistrzynią świata juniorek! Na najniższym stopniu podium stanęła Mishel Nesterova (Uzbekistan). Polka oprócz dzisiejszych sukcesów ma również w dorobku medale ubiegłorocznych Mistrzostw Europy (dwa srebra i brąz).