Polacy po dobrym spotkaniu ostatecznie remisują z Włochami i odpadają z ME rozgrywanych na Malcie. Biało-czerwoni zajęli 3. miejsce w grupie z taką samą liczbą punktów jak Włosi, a o awansie zadecydowała liczba zdobytych bramek (6:3 dla reprezentacji Włoch).

Polacy bardzo odważnie weszli w pierwszą połowę, bo już od pierwszych minut narzucili wysoki pressing i bardzo często odbierali piłkę już na połowie rywala. Taki styl gry bardzo szybko okazał się skuteczny, co potwierdza bramka zdobyta już w 8. minucie spotkania. Po asyście Dawida Bugaja, piłkę w siatce po strzale z dystansu umieścił Igor Strzałek, dla którego była to 2 bramka w turnieju. Po zdobytym trafieniu biało-czerwoni nie zmniejszyli tempa i oddawali kolejne strzały, których niestety nie udało się zamienić na gole. Prowadzenie Polaków utrzymało się do 34. minuty, w której bramkę zdobył pomocnik rywali – Luis Hasa. Później zarówno Włosi, jak i Polacy mieli szansę do objęcia prowadzenia, ale żadnej z drużyn nie udało się ich wykorzystać. Zawodnicy zeszli na przerwę przy wyniku 1:1.

W drugiej połowie natomiast działo się dużo mniej. Mimo zmian w obydwu zespołach nie udało się stworzyć dogodnej sytuacji do zdobycia bramki, co potwierdza statystyka celnych strzałów na bramkę w 2. połowie spotkania – po jednym dla obu drużyn. Niestety, wynik remisowy był sprzyjający jedynie dla rywala, co sprawiało, że to biało-czerwoni odczuwali presję czasu i potrzebę zdobycia bramki. Ostatecznie Polakom nie udało się strzelić gola, który dałby zwycięstwo, a całe spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.

Po bardzo wyrównanym spotkaniu to Włosi świętują awans do półfinałów Mistrzostw Europy U19, a Polacy niestety wracają do domu. To jednak nie zmienia faktu, że nasi reprezentanci na całym turnieju pokazali się z naprawdę dobrej strony, a do historycznego awansu zabrakło niewiele. Dzisiejszym spotkaniem pokazaliśmy, że możemy grać jak równy z równym z najlepszymi kadrami w Europie, a to jest bardzo dobry znak dla przyszłości polskiej piłki. Warto dodać, że dla reprezentacji Polski U19 jest to pierwszy mecz bez porażki z Włochami w historii, za co również należą się brawa. Następny mecz polska kadra U19 zagra dopiero 7 września i będzie to spotkanie towarzyskie z reprezentacją Danii.

POLSKA 1:1 WŁOCHY

bramki: Igor Strzałek 8’/ Luis Hasa 34′