Pływacka reprezentacja Polski w trzecim dniu mistrzostw Europy sięgnęła po swój pierwszy medal na tej imprezie! Bohaterkami dnia zostały pływaczki ze sztafety 4x100m stylem dowolnym kobiet!
Pierwszy medal w Belgradzie – Sztafeta 4x100m stylem dowolnym kobiet:

Biało czerwone płynęły w wyścigu finałowym w składzie: Kornelia Fiedkiewicz, Zuzanna Famulok, Wiktoria Guść i Aleksandra Polańska. Nasze reprezentantki przez praktycznie cały wyścig znajdowały się na medalowej pozycji, ale na finiszowych metrach naciskała nas kadra Izraela. Finalnie zdołała jednak obronić się Aleksandra Polańska i zapewnić Polsce pierwszy medal na mistrzostwach Europy w Belgradzie. Przed naszymi pływaczkami były tylko reprezentacje Węgier i Danii.

Polacy blisko medali w konkurencjach indywidualnych:

Dominika Sztandera była jedną z faworytek rywalizacji na 100m stylem klasycznym. Polka była na podium do 80m rywalizacji, niestety końcówka i dopłynięcie do ściany było gorsze i nasza “żabkarka” zakończyła rywalizację na najgorszym dla sportowca czwartym miejscu.

Również czwarte miejsce i strata medalu na ostatnich metrach przeżył inny nasz reprezentant Krzysztof Chmielewski. Polak występował w finale 800m stylem dowolnym, nasz reprezentant osiągnął nowy rekord życiowy na tym dystansie, ale jednak piętnaście setnych sekundy zabrakło Chmielewskiemu do stanięcia na podium championatu w Belgradzie.

Sporym rozczarowaniem możemy nazwać występ Ksawerego Masiuka na 200m stylem grzbietowym. Polak zajął w finale piąte miejsce będąc bardzo daleko od swojego rekordu życiowego. Aż dwie Polki zaprezentowały się w finale 50 m stylem motylkowym. Na 6. pozycji sklasyfikowana została Paulina Peda, a 8 miejsce przypadło Annie Dowgiert. Gdyby Polki popłynęły na poziomie swoich rekordów życiowych to mogłyby się cieszyć z brązowego medalu tej imprezy. Ósme miejsce w finale 100m stylem dowolnym zajął również Kamil Sieradzki. Na 6 miejscu w finale 400m stylem zmiennym pierwotnie uplasowała się Aleksandra Knop. Polka finalnie została jednak zdyskwalifikowana…

Dobre występy w półfinałach:

Do walki w eliminacjach 100 m stylem motylkowym stanęło aż czterech naszych zawodników: liczący na kwalifikację olimpijską Adrian Jaśkiewicz i Paweł Korzeniowski oraz Jakub Majerski jeden z faworytów tej konkurencji, medalista mistrzostw świata i Michał Chmielewski specjalizujący się w rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie. Do sesji popołudniowej awansował Jakub Majerski i Adrian Jaśkiewicz. Obaj nasi zawodnicy zaprezentowali się bardzo dobrze w półfinałach i awansowali do jutrzejszego finału z 4 i 8 czasem. Dwie Polki zobaczymy również w jutrzejszym finale 50m stylem grzbietowym. Adela Piskorska awansowała do finału z 4 czasem a Paulina Peda z 8 rezultatem.

Kapitalną dyspozycję potwierdził natomiast Jan Kałusowski. Polski żabkarz który w finale na 100m zajął 5 miejsce, tym razem awansował do finału na dwukrotnie dłuższym dystansie. Polak miał drugi czas półfinałów i poprawił rekord życiowy! Jedynymi stratami jakimi ponieśliśmy w sesji popołudniowej był brak awansu do finału naszych zawodniczek na 200m stylem dowolnym. Mieliśmy dobre występy Wiktorii Guść i Zuzanny Famulok, ale niewystarczające na awans do czołowej ósemki zawodów. Polki miały 11 i 14 czas półfinałowej rywalizacji.