Niezwykle udany był dla naszej reprezentacji ostatni dzień zmagań podczas pływackich Mistrzostw Europy w Belgradzie. Na ich zakończenie Biało-Czerwoni wywalczyli cztery kolejne medale.

Podczas ostatniego dnia rywalizacji w Serbii mistrzostwo Europy wywalczyła Dominika Sztandera (50 m stylem klasycznym) i kobieca sztafeta 4×100 m stylem zmiennym. Z wicemistrzostwa mogła cieszyć się z kolei nasza męska sztafeta, a brąz wywalczył Ksawery Masiuk (100 m stylem grzbietowym). Oprócz tego minimum olimpijskie wypełnił Piotr Ludwiczak!

Sesja eliminacyjna

Jako pierwsza z naszych reprezentantów startowała dziś Wiktoria Guść (400 m stylem dowolnym). Polka uzyskała 11. czas eliminacji (4:18.78), co nie wystarczyło do awansu do finału. Wśród mężczyzn na tym samym dystansie reprezentowali nas Michał i Krzysztof Chmielewscy. Pierwszy z nich mimo pobitego rekordu życiowego (4:00.31) nie zdołał awansować do finału, uzyskując 18. czas. Dużo lepiej poszło jego bratu Krzysztofowi, który wywalczył awans z czwartym czasem – 3:50.20. Bardzo dobrze spisały się również nasze sztafety 4×100 m stylem mieszanym. Polki w składzie: Laura Bernat, Dominika Sztandera, Wiktoria Piotrowska, Zuzanna Famulok wygrały swój wyścig eliminacyjny i zakwalifikowały się do finału z drugim czasem – 4:04.44. Z czwartym wynikiem z kolei awans wywalczyła nasza męska sztafeta w składzie: Kacper Stokowski, Jan Kałusowski, Adrian Jaśkiewicz, Mateusz Chowaniec (3:35.93).

Sesja popołudniowa

Rywalizację w finałach rozpoczął dziś w naszym wykonaniu Bartosz Kapała (1500 m stylem dowolnym). Polak w eliminacjach uzyskał 7. czas i na tej właśnie pozycji znajdował się przez większość wyścigu finałowego. W pewnym momencie wyprzedził jednak rywala z Chorwacji i finiszował na 6. miejscu z czasem 15:26.22. Dla młodego Polaka to udany debiut na seniorskiej imprezie na długim basenie.

Fantastyczny występ zanotował chwilę później Piotr Ludwiczak w finale na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Polak, który do finału wszedł z siódmym czasem, do samego końca walczył w nim o medal. Ostatecznie niewiele zabrakło i reprezentant Polski finiszował na 4. lokacie z czasem 21.90 s. Nasz sprinter pierwszy raz w karierze złamał barierę 22 sekund. Najistotniejszą informacją jest jednak to, że nasz zawodnik wypełnił tym startem minimum olimpijskie na igrzyska w Paryżu!

Chwilę później mieliśmy kolejne ogromne powody do radości, bowiem Dominika Sztandera wywalczyła mistrzostwo Europy na dystansie 50 metrów stylem klasycznym. Polka miała najlepszą reakcję startową wśród finalistek, a w wyścigu od samego początku do końca znajdowała się na pozycji liderki. Ostatecznie triumfowała z czasem 30.55 s, który jest również nowym rekordem Polski! Wicemistrzynią Europy została Finka Veera Kivirinta (30.65 s), a podium uzupełniła Szwedka Olivia Klint Ipsa (30.90 s).

W finale na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym oglądaliśmy dwóch naszych reprezentantów: Ksawerego Masiuka i Kacpra Stokowskiego. Stokowski miał co prawda najlepszy czas reakcji startowej, jednak na półmetku zajmował dopiero 6. lokatę. Ostatecznie zmagania zakończył “oczko” wyżej z czasem 53.90 s. Masiuk z kolei na półmetku płynął na drugiej pozycji, a linię mety przeciął jako trzeci, zdobywając tym samym brązowy medal! Czas drugiego z Polaków wyniósł 53.56 s. Mistrzem Europy został Grek Apostolos Christou (52.23 s), a wicemistrzem – jego rodak Evangelos Makrygiannis (52.83 s).

Ostatnim dziś indywidualnym finałem z udziałem reprezentanta Polski były zmagania finałowe na dystansie 400 metrów stylem dowolnym. W nich rywalizował Krzysztof Chmielewski. Polak na ostatnim nawrocie był szósty i taką też ostatecznie zajął pozycję z czasem 3:50.24.

Na zakończenie dnia w finałach rywalizowały nasze sztafety 4×100 m stylem zmiennym. Najpierw w pięknym stylu mistrzyniami Europy zostały Polki w składzie: Adela Piskorska, Dominika Sztandera, Paulina Peda, Kornelia Fiedkiewicz. Czas uzyskany przez Biało-Czerwone (3:58.71) to nowy rekord Polski! Wicemistrzyniami Europy zostały Węgierki (4:01.50), a podium uzupełniły Dunki (4:02.03). Chwilę później do rywalizacji o medale przystąpiła nasza męska sztafeta w składzie: Ksawery Masiuk, Jan Kałusowski, Jakub Majerski, Kamil Sieradzki. Polacy po fantastycznej końcówce Sieradzkiego mogli cieszyć się ze srebrnego medalu i wicemistrzostwa Europy z czasem 3:33.44. Złoto wywalczyli Austriacy (3:33.41), a brąz – Ukraińcy (3:33.50).

Mistrzostwa Europy nasi pływacy zakończyli z dorobkiem 15 medali, w tym 3 złotych. W klasyfikacji medalowej dało to 4. miejsce, natomiast pod względem ilości medali uplasowaliśmy się na 3. pozycji.