Po 8 latach przerwy powraca Tour de Pologne kobiet!

Pierwsza edycja wyścigu Tour de Pologne kobiet odbyła się w 2016 roku. Po prawie 8 latach przerwy kibice kolarstwa doczekali się powrotu kobiecego peletonu na polskie szosy. Za sprawą rozwoju kobiecego kolarstwa szosowego Lang Team zdecydował się na ponowną organizację naszego narodowego Touru w wydaniu dla pań. W tym roku cały wyścig jest rozgrywany na trzech etapach w dniach od 28 do 30 czerwca. Łącznie liczy on niespełna 244 kilometry, a całość odbędzie się na drogach Lubelszczyzny.

Na liście startowej znajduje się łącznie 96 zawodniczek z 16 różnych ekip, takich jak na przykład Lotto Dstny Ladies, UAE Development Team czy wrocławski MAT Atom Deweloper.

2. edycja Tour de Pologne Women rozpoczęła się dzisiaj od jazdy indywidualnej na czas. W pierwszym dniu rywalizacji kolarki próbowały swoich sił na trasie liczącej 4,5 km. Wiodła ona od ulicy 3 Maja poprzez Krakowskie Przedmieście i Aleje Racławickie, na których znajdowała się nawrotka. Meta etapu natomiast zlokalizowana była na Placu Litewskim. Trasa czasówki była krótka, lecz pofałdowana, co było szansą dla kolarek, które nie specjalizują się jedynie w jeździe na czas.

Rywalizacja rozpoczęła się o godzinie 18:04 od startu Moniki Węgrzyn z drużyny TKK Pacific Nestle Fitness Cycling. Ostatnią zawodniczką na trasie pierwszego etapu była Kaja Rysz, jadąca w narodowych barwach, która wystartowała o 19:39.

Indywidualną jazdę na czas zwyciężyła Stina Kagevi – osiemnastolatka ze Szwecji jeżdżąca dla norweskiej drużyny Coop-Repsol, która uzyskała czas 5:41. Drugą lokatę zajęła Wilma Aintila z Lotto Dstny Ladies z czasem 5:42, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła Christina Lorenzen jadąca w Drużynie Narodowej Danii, uzyskując czas 5:43. Najlepsza z Polek – Zuzanna Chylińska zajęła 5. lokatę, uzyskując czas 5:44.