W naszym cyklu zapowiedzi olimpijskich przyszedł czas na stosunkowo młodą dyscypliną, którą jest triathlon. Zawodniczki w trakcie Igrzysk Olimpijskich pokonują dystans: 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu.

 

Od Sydney do Paryża

Triathlon musiał czekać stosunkowo długo, aby trafić do olimpijskiego programu. Ostatecznie zadebiutował dopiero na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney (Australia) w 2000 roku. Od tego czasu rozgościł się na dobre. W każdej kolejnej odsłonie rozgrywane były konkurencje indywidualne kobiet i mężczyzn. Natomiast od Tokio (2001) dołożono zmagania sztafet mieszanych.

Wciąż czekamy na miejsce w czołówce

W historii polskich startów w triathlonie na Igrzyskach Olimpijskich trudno szukać medali czy choćby miejsc w czołowej dziesiątce. Polacy wystąpili do tej pory zaledwie w trzech edycjach najważniejszej sportowej imprezy, a zadebiutowali w 2008 roku w Pekinie (Chiny). Najwyżej spośród Biało-Czerwonych została sklasyfikowana Agnieszka Jerzyk. Nasza reprezentantka zajęła 22. miejsce podczas zawodów w Rio de Janeiro (Brazylia) w 2016 roku. Miejsca pozostałych triathlonistów przedstawiamy poniżej:

Pekin 2008
  • 30. Ewa Dederko
  • 35. Maria Cześnik
  • DNF Marek Jaskółka
Londyn 2012
  • 25. Agnieszka Jerzyk
  • 31. Maria Cześnik
  • 47. Marek Jaskółka

 

Japonia bez polskich akcentów

Trzy lata temu w stolicy Japonii, po decyzji Agnieszki Jerzyk o rezygnacji z walki o przepustkę, nie wystąpił nikt z Polaków.

 

Słupek przed szansą w Paryżu

W tym roku do stolicy Francji poleci Roksana Słupek, która jako jedyna wywalczyła kwalifikację olimpijską. Dodatkowo stanie przed szansą na najlepszy wynik w historii polskich startów na Igrzyskach, a miejsce w czołowej 10 byłoby dużym sukcesem. Polka awansowała bowiem jako 25. zawodniczka dwuletniego rankingu (kwalifikowało się 55 triathlonistek).

Finał z udziałem Roksany rozpocznie się 31 lipca o 8:00.