Igrzyska coraz bliżej, a więc przedstawiamy wam zapowiedź kolejnej dyscypliny, która będzie rozgrzewała, biało-czerwone, serca kibiców. Dziś „pod lupę” bierzemy siatkówkę, która rozbudza nadzieje medalowe wśród polskich fanów. Zarówno męska, jak i, żeńska kadra zrobi wszystko, aby przełom lipca i sierpnia 2024 roku zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskiej siatkówki. 

Trochę historii

Piłka siatkowa pojawiła się na igrzyskach już w 1924 roku, jednak wtedy była tylko sportem pokazowym. W 1961 roku zadecydowano, że od następnych igrzysk, które miały się odbyć w 1964 roku w Tokio, siatkówka zostanie włączona do sportów olimpijskich. Do rywalizacji w Tokio przystąpiło 10 drużyn męskich oraz 6 żeńskich. Pierwszymi mistrzami Olimpijskimi były drużyny ZSRR (mężczyźni) oraz Japonii (kobiety).

Kobiety lubią brąz

Podczas pierwszego turnieju siatkówki na Igrzyskach Olimpijskich Polskę reprezentowała tylko żeńska drużyna narodowa. Zespół Stanisława Poburki zmierzył się z reprezentacjami: Japonii, ZSRR, Rumunii, Stanów Zjednoczonych oraz Korei Południowej. Turniej rozegrano w systemie „każdy z każdym”, bez fazy pucharowej. Polki rozpoczęły turniej od dwóch zwycięstw, najpierw 3:0 pokonały Stany Zjednoczone, a dzień później 3:0 wygrały z drużyną Korei Południowej. Następnie Polki uległy ZSRR oraz Japonii, przegrywając kolejno 0:3 i 1:3. Ostatnie spotkanie w grupie, przeciwko reprezentacji Rumunii miało zadecydować o tym, kto zdobędzie brązowy medal Igrzysk. Polki wygrały to spotkanie 3:0 i mogły cieszyć się z historycznego wyczynu.

Reprezentacja Polski powtórzyła ten wynik na kolejnych Igrzyskach. W 1968 roku w Meksyku do rywalizacji przystąpiło 8 zespołów, ponownie rozegrano turnieju systemem „każdy z każdym” bez fazy pucharowej. Podopieczne Benedykta Krysika w 7 spotkaniach, pięciokrotnie były lepsze od swoich rywalek, uległy tylko reprezentacjom ZSRR oraz Japonii.

Złota drużyna Huberta Wagnera

Męska reprezentacja w siatkówce zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w 1968 roku w Meksyku. Zespół Tadeusza Szlagora wywalczył awans na Igrzyska, dzięki zdobyciu brązowego medalu Mistrzostw Europy w 1967 roku. W turnieju rywalizowało 10 drużyn, system identyczny jak u Pań, każdy gra z każdym i nie ma fazy pucharowej. Biało-Czerwoni rozpoczęli Igrzyska od porażki z Japonią 0:3. Następnie pokonali Meksyk 3:1, Belgię 3:0. W 4 kolejce musieli uznać wyższość Związku Radzieckiego, który wygrał 3:0. Później Polska bez straty seta wygrała z USA, Brazylią oraz Bułgarią. Biało-Czerwoni wygrali również 3:1 z Czechosłowacją i w ostatniej kolejce przegrali 0:3 z NRD. Polska w swoim olimpijskim debiucie zajęła 5 miejsce.

Największy sukces na Igrzyskach reprezentacja Polski zanotowała w 1976 roku podczas Igrzysk w Montrealu. Drużyna Huberta Jerzego Wagnera zdobyła wtedy, jedyne jak do tej pory, złoto Igrzysk Olimpijskich. Biało-Czerwoni trafili do grupy A, gdzie zmierzyli się z Kubą, Czechosłowacją, Koreą Południową oraz Kanadą. Biało-Czerwoni wygrali wszystkie spotkania i zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie. W półfinale rywalem Polaków była Japonia. Reprezentacja Polski pokonała swoich rywali 3:2 i awansowała do wielkiego finału Igrzysk Olimpijskich. W finałowym spotkaniu czekała już reprezentacja Związku Radzieckiego. Dzień 30 lipca 1976 roku zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskiej piłki siatkowej. Polacy okazali się lepsi od swoich przeciwników i po 5 setowym boju zwyciężyli i zdobyli złoto igrzysk olimpijskich.

Ćwierćfinałowa klątwa

Przeklęta 1/4 finału. W 2004 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach rozpoczęła się fatalna seria polskich siatkarzy. Biało-Czerwoni przez 5 kolejnych Igrzysk, nie są w stanie przejść fazy ćwierćfinałowej tego turnieju. Polacy przegrywali starcia o półfinał Igrzysk z reprezentacjami: Brazylii (2004 r.), Włoch (2008 r.), Rosji (2012 r.), Stanów Zjednoczonych (2016 r.) oraz Francji (2020 r.). Trzymamy kciuki, aby Igrzyska w Paryżu zakończyły „klątwę”, która od 20 lat nie pozwala nam walczyć o medale IO.

Jak było w Tokio?
Mężczyźni

Reprezentacja Polski trafiła do grupy A podczas Igrzysk w Tokio. Ich rywalami były reprezentacje: Iranu, Włoch, Wenezueli, Japonii oraz Kanady.

Pierwszy mecz Polska rozegrała z reprezentacją Iranu. Niestety, lepsi okazali się przeciwnicy, którzy wygrali tamto spotkanie 3:2. Od tego momentu, biało-czerwoni byli już w fazie grupowej praktycznie bezbłędni. Pokonali Włochów 3:0, następnie Wenezuelę 3:1, a na sam koniec pokonali Japonię i Kanadę bez straty seta. Dzięki temu, Polacy wygrali swoją grupę i awansowali do ćwierćfinału Igrzysk Olimpijskich.

W starciu o półfinał los przydzielił nam reprezentację Francji, która zajęła w swojej grupie 4 miejsce. Francuzi pokonali w swojej grupie tylko Argentynę oraz Rosyjski Komitet Olimpijski. Spotkanie z „Trójkolorowymi” rozpoczęło się lepiej dla Polski. Biało-Czerwoni wygrali pierwszą partię 25:21. Francuzi odpowiedzieli w najlepszy możliwy sposób, wygrywając drugą partię 25:22. Po 3 setach ponownie na prowadzeniu była reprezentacja Polski, która wygrała trzecią odsłonę 25:21. Francuzi doprowadzili, niestety, do tie-breaka, wygrywając czwartego seta 25:21. W decydującym secie lepsi okazali się Francuzi, którzy wygrali 15:9. Polacy, musieli więc po raz kolejny pożegnać się z marzeniami o medalu olimpijskim.

Kobiety

Biało-Czerwone nie awansowały na Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku, a więc przypomnijmy sobie ich ostatni występ na turnieju tej rangi. Musimy cofnąć się więc do roku 2008 i Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Reprezentantki Polski trafiły do grupy A wraz z drużynami: Kuby, Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii oraz Wenezueli. Biało-Czerwone na 5 spotkań wygrały tylko jedno, z debiutującą na Igrzyskach drużyną Wenezueli. Pozostałe spotkania Polki przegrały, dwukrotnie 2:3 (z Japonią oraz USA) oraz dwa razy 1:3 (z Chinami i Kubą). Reprezentacja Polski skończyła fazę grupową na 5 miejscu, co nie dało awansu do fazy pucharowej Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Kwalifikacje do Paryża

Obie polskie reprezentacje musiały wywalczyć awans na Igrzyska poprzez turnieje interkontynentalne. Panowie rozgrywali turnieju w Chinach, a dokładniej w mieście Xi’an. Panie grały o awans na Igrzyska w Polsce, a dokładniej w łódzkiej Atlas Arenie.

Kobiety

Rywalkami biało-czerwonych były drużyny: USA, Włoch, Tajlandii, Niemiec, Słowenii, Kolumbii oraz Korei Południowej. Polska rozpoczęła turniej kwalifikacyjny od pewnej wygranej ze Słowenią (3:0), w drugiej kolejce biało-czerwone wygrały 3:1 z Koreą Południową. Dwa dni później, Polki nie dały większych szans reprezentacji Kolumbii i wygrały 3:0. Następnie, przyszła niespodziewana porażka z Tajlandią 2:3, która mogła pokrzyżować plany związane z awansem do Igrzysk Olimpijskich. Na szczęście, Polki do końca turnieju grały jak natchnione i pewnie wygrywały kolejne starcia. Z Niemcami 3:2, potem z USA 3:1, a na sam koniec z reprezentacją Włoch 3:1. Zwycięstwo z Włochami oznaczało, że kobieca reprezentacja Polski wraca na Igrzyska po 16 latach przerwy!

Mężczyźni

Panowie zmierzyli się w kwalifikacjach z zespołami: Belgii, Bułgarii, Kanady, Meksyku, Argentyny, Holandii oraz Chin. Polscy siatkarze nie dali większych szans swoim rywalom i wygrali wszystkie 7 spotkań. Trzykrotnie wygrali po tie-breaku (z Belgią, Kanadą oraz Chinami), 2 razy zwyciężyli 3:1 (z Argentyną i Holandią) oraz dwukrotnie nie oddali swoim rywalom nawet seta (z Bułgarią i Meksykiem).

Ostatnie występy polskich zespołów

Igrzyska coraz bliżej, ale cofnijmy się w czasie i przypomnijmy sobie jak wyglądały ostatnie spotkania w wykonaniu obu polskich reprezentacji.

Kobiety

Podopieczne Stefano Lavariniego zajęły 3 miejsce w fazie zasadniczej Ligi Narodów 2024, reprezentantki Polski przegrały w grupie tylko dwa spotkania. Polki w 9 meczu turnieju musiały uznać wyższość Brazylijek, które wygrały 3:1. W ostatnim meczu fazy grupowej Polska przegrała z reprezentacją Chin 0:3. Biało-czerwone uzyskały awans do fazy finałowej Ligi Narodów, która odbywała się w Tajlandii. W spotkaniu ćwierćfinałowym Polska trafiła na reprezentację Turcji. Po szalonym meczu Polki zwyciężyły 3:2 i awansowały do fazy medalowej turnieju. W półfinale zmierzyły się z Włoszkami. Niestety, tego dnia reprezentantki Italii okazały się za mocne i wygrały z Polską 3:0. Polkom, pozostała więc walka o brązowy medal VNL. O trzecie miejsce Polska rywalizowała z Brazylią. Biało-Czerwone, po raz kolejny przysporzyły polskim kibicom masę emocji, na szczęście z happy endem. Polki wygrały mecz o brązowy medal 3:2 i drugi rok z rzędu ukończyły na podium Ligi Narodów.

Ostatnim sprawdzianem Polski przed Igrzyskami będzie memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej. Podczas tego turnieju towarzyskiego polskie siatkarki zmierzą się z Dominikaną (16.07), Francją (18.07.) oraz Serbią (19.07).

Mężczyźni

Siatkarze reprezentacji Polski zakończyli fazę grupową Ligi Narodów na 2 miejscu, Biało-Czerwoni ulegli tylko Słowenii (0:3) i Brazylii (1:3). Turniej finałowy odbywał się w łódzkiej Atlas Arenie, a Polacy w ćwierćfinałowym starciu zmierzyli się z Brazylią. Biało-Czerwoni źle zaczęli ten mecz, ponieważ przegrali pierwszą partię 18:25. Na szczęście, kolejne 3 sety padły łupem ekipy Nikoli Grbicia, dzięki czemu Polska awansowała do półfinału turnieju. W starciu o finał Polska mierzyła się z Francją. Spotkanie było niesamowicie wyrównane, niestety minimalnie lepsza okazała się Francja, która wygrała 3:2. Polakom pozostała walka o brązowy medal. Biało-czerwoni nie dali większych szans Słowenii, pokonując rywali 3:0 i zgarniając brąz Ligi Narodów.

Reprezentanci Polski rozegrali również trzy spotkania w Memoriale Huberta Wagnera. Polacy pokonali Egipt 3:0, Niemców 3:2 oraz Słowenię 3:1.

Przed Igrzyskami Polacy zmierzą się jeszcze z reprezentacją Japonii (20.07) oraz reprezentacją USA (21.07).

Składy na Igrzyska

O tym, kto będzie reprezentował Polskę w turnieju mężczyzn możecie przeczytać tutaj. Z kolei kadrę, którą do Paryża zabierze Stefano Lavarini przedstawialiśmy tutaj.

Terminarz startów

Reprezentacja mężczyzn zmierzy się w fazie grupowej z Egiptem, Brazylią oraz Włochami.

  • 27.07. godz. 17:00 – Polska vs Egipt
  • 31.07. godz. 09:00 – Polska vs Brazylia
  • 03.08. godz. 17:00 – Polska vs Włochy
  • 05.08. – ew. ćwierćfinał
  • 07.08. – ew. półfinał
  • 09.08. – ew. mecz o 3 miejsce
  • 10.08. – ew. finał

Reprezentacja kobiet zmierzy się z Japonią, Kenią oraz Brazylią.

  • 28.07. godz. 13:00 – Polska vs Japonia
  • 31.07. godz. 21:00 – Polska vs Kenia
  • 04.08. godz. 21:00 – Polska vs Brazylia
  • 06.08. – ew. ćwierćfinał
  • 08.08. – ew. półfinał
  • 10.08. – ew. mecz o 3 miejsce
  • 11.08. – ew. finał
Na co stać biało-czerwonych w Paryżu?

Obie biało-czerwone drużyny są niezwykle mocne. Reprezentacja mężczyzn chciałaby zakończyć fatalną serię odpadnięć z IO w ćwierćfinale. Kadra Nikoli Grbicia jest w stanie przełamać „klątwę” i walczyć o medale podczas tej imprezy. Doświadczenie sztabu, zawodników oraz ich sportowa ambicja powinna pomóc w spełnieniu marzenia o medalu Igrzysk Olimpijskich.

Kadra Stefano Lavariniego wielokrotnie pokazała, że jest już jedną z najlepszych drużyn na świecie. Nasze reprezentantki dadzą z siebie wszystko, aby pokazać się z jak najlepszej strony i dać nam, kibicom, powody do dumy i radości.

Ze zniecierpliwieniem czekamy na pierwsze występy naszych siatkarzy podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich! Kibicujmy razem w walce o najwyższe cele!