Polskie kolarstwo kolejny raz napisało piękną historię w XXI wieku. Michał Kwiatkowski po raz drugi w karierze wygrał etap najbardziej prestiżowego wyścigu na świecie – Tour de France.
Popularny “Kwiato” jest bardzo aktywny w tegorocznym wyścigu dookoła Francji, dzisiejsza ucieczka była już trzecią próbą naszego byłego mistrza świata. Nasz najbardziej utytułowany zawodowy kolarz wybierał sobie w obecnej edycji same prestiżowe etapy, próbując swoich sił np. w ucieczce na słynne górskie wzniesienie Col du Tourmalet.
Polski kolarz jeżdżący w brytyjskiej grupie Ineos Grenadiers od samego początku etapu załapał się do ucieczki dnia. 19 śmiałków próbowało dojechać do mety, której finisz był zaplanowany na górskim wzniesieniu Grand Colombier. 12 kilometrów przed metą Kwiatkowski postanowił zaatakować i samodzielnie spróbować swoich sił. Decyzja “Kwiato” była spowodowana przyspieszeniem tempa w peletonie oraz dobrą dyspozycją dnia polskiego kolarza. Przewaga naszego zawodnika również wydawała się optymalna i dużo większa niż na poprzednich etapach. Na 5 km przed metą samotnie uciekający Kwiatkowski miał około 2. min. przewagi nad grupą liderów.
Ostatecznie, pomimo ataków z peletonu, to Michał Kwiatkowski okazał się najlepszy na 13. etapie Tour de France, który był rozgrywany w święto narodowe Francji. Polak po raz drugi w karierze wygrał etap wielkiej pętli i spełnił cel jaki sobie stawiał na tegoroczną edycję. Kwiatkowski na mecie był szybszy o 47 sekund od drugiego Maxima van Gilsa.
W klasyfikacji generalnej liderem pozostał reprezentant Danii Jonas Vingegaard (Team Jumbo-Visma), drugi jest tracący 9. sekund Słoweniec Tadej Pogacar (UAE team Emirates), na trzecim miejscu tracący niecałe 3. min. Australijczyk Jai Hindley (Bora Hansgrohe)
Kwiatkowski na mecie: (WP Sportowe Fakty)
Nie byłem sam, miałem 18 towarzyszy w ucieczce. Ostatnia wspinaczka była po prostu szalona. UAE-Team Emirates mocno naciskał za naszymi plecami, ale nie jest łatwo złapać 19 kolarzy, Nie sądziłem, że jest to możliwe, ale oto jestem! – Michał Kwiatkowski.
Dzisiejsza wygrana to 7 zwycięstwo polskiego kolarza na etapie TDF:
3 etapy Rafał Majka: 2014: (2 etapy), 2015
2 etapy Michał Kwiatkowski: 2020, 2023
1 etap Maciej Bodnar: 2017
1 etap Zenon Jaskuła: 1993
Największe sukcesy w karierze Kwiatkowskiego:
- Start wspólny – Mistrzostwo Świata (2014)
- Wygrane Wyścigi:
Mediolan San Remo (2017), Tour de Pologne (2018) , Amstel Gold Race (2015, 2022), Tirreno-Adriatico (2018), Strade Bianche (2014, 2017), Clasica de San Sebastian (2017), Volta ao Algarve (2014, 2018).
- 3 dni w koszulce lidera Vuelta a Espana ( 2018)
Zostaw komentarz