Podnoszenie ciężarów to dyscyplina, która w Polsce znajduje się na 3 miejscu w tabeli medalowej Igrzysk Olimpijskich. Obecnie jednak wcale nie jesteśmy w niej potęgą. Ba, na Igrzyska wysyłamy tylko jedną zawodniczkę. O tym kto zdobywał dla nas medale w przeszłości i jakie szanse ma Weronika Zielińska-Stubińska przeczytacie w poniższej zapowiedzi.
Podnoszenie ciężarów, czyli dyscyplina z długą historią
Już podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich rozdane zostały medale w podnoszeniu ciężarów. Dyscyplina ta zniknęła z programu jedynie w 1900, 1908 oraz i 1912 roku. Od 1920 roku rozgrywana była już regularnie. Późno do rywalizacji dołączyły kobiety, bowiem dopiero w 2000 roku w Sydney. Początkowo rozgrywane były tylko dwie kategorie wagowe, ale z czasem ta liczba rosła. Obecnie na igrzyskach jest ich 10: po 5 wśród mężczyzn i kobiet. Najwięcej medali w tej dyscyplinie mają na swoim koncie Chiny: 65, w tym 41 złotych.
Polska potęgą, ale do czasu
Biało-Czerwoni zdobyli w podnoszeniu ciężarów na Igrzyskach Olimpijskich aż 34 medale: po 6 złotych i srebrnych oraz 22 brązowe. Do największych legend tej dyscypliny w naszym kraju należą Waldemar Baszanowski (dwukrotny mistrz olimpijski w 1964 i 1968 roku) oraz Szymon Kołecki (złoto w 2008 i srebro w 2000 roku). Mistrzami Olimpijskimi byli także: Ireneusz Paliński (1960), Zygmunt Smalcerz (1972) oraz Adrian Zieliński (2012). Warto wyróżnić jeszcze naszych multimedalistów. Poza Baszanowskim i Kołeckim w tym gronie znajdują się także: Agata Wróbel, która zdobywała srebro w 2000 roku i brąz w 2004 roku, a także Marian Zieliński – trzykrotny brązowy medalista w latach 1956-1968. Teraz na medal czekamy od 2012 roku, ponieważ zarówno w Rio de Janeiro, jak i w Tokio naszym sztangistom nie udało się stanąć na podium.
Jak było w Tokio?
Na poprzednie Igrzyska Olimpijskie zakwalifikowała się trójka polskich sztangistów. Bartłomiej Adamus oraz Arkadiusz Michalski zajęli w Tokio 7 miejsca. Adamus w kategorii -96kg zaliczył 163kg w rwaniu oraz 197 w podrzucie, co dało 360kg w dwuboju. Michalski natomiast startował w kategorii -109kg, gdzie rywalizację zakończył z wynikiem 391kg (175kg w rwaniu i 216kg w podrzucie). 10 lokatę na zakończenie sportowej kariery zajęła z kolei Joanna Łochowska. Wielokrotna Mistrzyni Europy w kategorii -55kg zaliczyła 84kg w rwaniu i 102kg w podrzucie, co złożyło się na 186kg w dwuboju.
Kadra reprezentacji Polski na Igrzyska w Paryżu:
- Weronika Zielińska-Stubińska
Na co stać naszą reprezentantkę?
Weronika Zielińska-Stubińska to aktualna Mistrzyni Europy w kategorii 81kg (235kg w dwuboju). Jak dobrze wiemy Europa nie jest dominującym kontynentem w podnoszeniu ciężarów. Polka ma też na koncie wysokie 6 miejsce z ubiegłorocznych Mistrzostw Świata (237kg w dwuboju) i ten wynik pokazuje, że należy do szeroko pojętej światowej czołówki. Wywalczenie kwalifikacji wcale nie było oczywiste, ponieważ Weronika aż do zamknięcia rankingu nie mogła mieć stuprocentowej pewności, że pojedzie do Paryża. Na szczęście Polkę w stolicy Francji zobaczymy. I nie będzie to tylko wyjazd “na wycieczkę”. 27-latka w gronie 13 zawodniczek na pewno jest w stanie wyrównać miejsce z Mistrzostw Świata, a kto wie, może powalczy o coś więcej. Warto zaznaczyć, że w kategorii Polki nie wystąpią zawodniczki z Chin.
Data startu Weroniki Zielińskiej-Stubińskiej
- 10 sierpnia (sobota) – godzina 16:00
Zostaw komentarz