28 lipca był dniem olimpijskiej rywalizacji kolarek górskich. Na trasie liczącej łącznie 30.8 km rywalizowała Paula Gorycka. Polka nie ukończyła rywalizacji, schodząc z trasy w trakcie piątego okrążenia. Złoto wywalczyła Francuzka Pauline Ferrand Prevot.

Na pierwszym pomiarze czasu Gorycka uzyskała 5:50 i zajmowała 28. lokatę. W miarę upływu kilometrów pozycja Polki nie uległa zmianie. Gorycka znajdowała się w dalszym ciągu w tyle stawki i powiększała swoją strefę do czołówki. Ostatecznie w trakcie piątego okrążenia Polka zeszła z trasy ze stratą 9 minut i 33 sekund do liderki i nie zdołała dojechać do mety.

Złoto zdobyła Francuzka Pauline Ferrand Prevot. Ze srebra cieszyła się Amerykanka Haley Batten, a z brązu Szwedka Jenny Risveds.