Zdecydowanym zwycięstwem Stefana Krafta zakończył się premierowy konkurs Letniego Grand Prix w skokach narciarskich, który odbył się we francuskim Courchevel. Austriak o ponad25 punktów wyprzedził rewelacyjnego Francuza Valentina Fourberta, a na najniższym stopniu podium stanął Alex Insam. Najwyżej z Biało-Czerwonych był Dawid Kubacki, sklasyfikowany na 13. miejscu.

Francuskie Courchevel było pierwszym przystankiem skoczków narciarskich w tegorocznej edycji Letniego Grand Prix. Na skoczni Tremplin du Praz (HS132) pojawiło się pięciu reprezentantów Polski: Dawid Kubacki, Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny, Kacper Juroszek oraz Paweł Wąsek.

W rozegranych kilka godzin przed premierowym konkursem kwalifikacjach najlepszy okazał się Karl Geiger, a na najniższym stopniu podium uplasował się Dawid Kubacki, szybując na odległość 131 metrów. Polacy w komplecie awansowali do konkursu. Więcej o przebiegu kwalifikacji przeczytacie, klikając TUTAJ.

Dyskwalifikacja Pawła Wąska. Stefan Kraft najlepszy na półmetku

Pierwsza seria zawodów we francuskim Courchevel zakończyła się dość zaskakującymi wynikami, a główną rolę odegrał wiatr i deszcz, z którymi zawodnicy radzili sobie ze zmiennym szczęściem. Liderem na półmetku był Stefan Kraft, mając na tym etapie 6.2 punktu przewagi nad Naoki Nakamurą z Japonii i 8.7 nad Alex Insamem z Włoch. Największą niespodzianką na tym etapie był niewątpliwie reprezentant gospodarzy — Valentin Fourbert, który po skoku na odległość 127.5 metra zajmował rewelacyjną czwartą pozycję.

Najwyżej z naszych po pierwszej serii znajdował się Jakub Wolny (114.5 metra) – 10. Polak trafił na niekorzystne warunki, przez co do jego noty dodano ponad 40 punktów (tylko dwóch zawodników miało dodane więcej). Dwie lokaty niżej był Dawid Kubacki (112). Szesnaste miejsce zajmował Kacper Juroszek, lądując najdalej z naszych reprezentantów – 116. Dopiero dwudziesty był Aleksander Zniszczoł (106,5), a zdyskwalifikowany za nieprawidłową bieliznę został Paweł Wąsek. Co ciekawe, do drugiej serii nie zakwalifikował się zwycięzca kwalifikacji — Karl Geiger. Niemiec został sklasyfikowany na 31. miejscu.

Kubacki najlepszy z Polaków. Sensacyjne podium

Swoją dominację również w drugiej serii pokazał Stefan Kraft, który pokonał rewelacyjnego Francuza Valentina Fourberta o 25.6 punktu. Podium uzupełnił Alex Insam z Włoch.

Polacy nie liczyli się w walce o podium. Dawid Kubacki co prawda poprawił się względem pierwszego skoku (126,5), lecz w ostatecznym rozrachunku dało to spadek o jedną lokatę, na 13. miejsce. Tuż za nim uplasował się Kacper Juroszek (116,5). Awans z 20. na 17. pozycję wywalczył Aleksander Zniszczoł. Z kolei Jakub Wolny zanotował największy spadek, aż o osiem pozycji, kończąc rywalizacje na 18. miejscu.