W Holandii rozpoczęły się dziś Mistrzostwa Europy w siatkówce plażowej. Na otwarcie zmagań Jagoda Śliwka i Aleksandra Wachowicz pokonały reprezentantki gospodarzy 2:1.

Do Holandii udały się cztery polskie duety: Jagoda Śliwka/Aleksandra Wachowicz, Piotr Kantor/Jakub Zdybek, Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak oraz Michał Bryl/Bartosz Łosiak. W ostatniej chwili z turnieju musiały wycofać się Kinga Wojtasik i Katarzyna Kociołek z powodu kontuzji jednej z naszych reprezentantek. Pierwszego dnia europejskiego czempionatu na piasek wyszły nasze siatkarki, które w pierwszym meczu fazy grupowej odniosły zwycięstwo po tie-breaku.

Rywalkami Polek w pierwszym spotkaniu były reprezentantki gospodarzy – Brecht Piersma oraz Wies Bekhuis. Mecz rozpoczął się od wyrównanej gry punkt za punkt. Jako pierwsze na dwupunktowe prowadzenie wyszły Biało-Czerwone (7:5). Zdołały je utrzymać jednak tylko przez kilka minut. Od stanu 10:10 ponownie oglądaliśmy rywalizację punkt za punkt. Następnie dwupunktową przewagę uzyskały Holenderki (17:15). Gospodynie nie oddały już prowadzenia w tym secie, wygrywając go po krótkiej grze na przewagi 22:20.

Drugą partię od prowadzenia 2:0 rozpoczęły rywalki. Po kilku minutach Polki doprowadziły do wyrównania (4:4), a następnie wyszły na prowadzenie. Wysoka skuteczność Biało-Czerwonych w ataku pozwoliła utrzymywać spokojne prowadzenie (11:8). Holenderki nie zamierzały łatwo odpuszczać. Zdołały doprowadzić do wyrównania (13:13), jednak do dobrej dyspozycji wróciły siatkarki z Polski, które wygrały tę partię 21:17 i doprowadziły do wyrównania w całym spotkaniu.

Do rozstrzygnięcia potrzebny był więc tie-break, którego lepiej rozpoczęły Śliwka i Wachowicz, wychodząc na prowadzenie 5:1. U Polek dobrze funkcjonował m.in. blok, natomiast Holenderki prezentowały słabszą skuteczność w ataku. Mimo spokojnej przewagi Biało-Czerwonych, rywalki zdołały doprowadzić do wyrównania (10:10). Od tego momentu jednak na niewiele pozwoliły im nasze siatkarki, które wygrywając 15:12 przypieczętowały swoje zwycięstwo w całym meczu.

Mistrzostwa Europy, faza grupowa: J. Śliwka/A. Wachowicz – B. Piersma/W. Bekhuis 2:1 (20:22, 21:17, 15:12)

Jeszcze więcej emocji czeka nas jutro. Do rywalizacji przystąpią bowiem wszystkie nasze pary. Dwa pozostałe spotkania fazy grupowej rozegrają Śliwka i Wachowicz, natomiast pierwsze mecze czekają nasze męskie duety.