Miniony weekend był obfity w koszykarskie poemocje. Oprócz inauguracji rozgrywek Orlen Basket Ligi, w której to występowali nasi kadrowicze, nie należy zapominać o reprezentantach Polski grających za granicą. Przyjrzyjmy się, jak im poszło.

Liga ACB (Hiszpania)

Tomasz Gielo (Surne Bilbao)

W sobotnie popołudnie Surne Bilbao z Tomaszem Gielo w składzie, mierzyło się z UCAM Murcia. Gospodarze, półfinaliści Superpucharu Hiszpanii, po zaciętym pojedynku odnieśli zwycięstwo po dogrywce (89:83). Gielo spędził na parkiecie lekko ponad 21 minut, dorzucając od siebie 6 punktów, 3 zbiórki i asystę.

Fot: Casademont Zaragoza

Aleksander Balcerowski (Unicaja Malaga)

W jednym z pięciu niedzielnych spotkań hiszpańskiej ACB na parkiet wybiegł triumfator poprzedniej edycji BCL – Unicaja Malaga. Ich przeciwnikiem była Granada, która niewątpliwie nie powinna stanowić zagrożenia dla tegorocznego triumfatora Supercopa. Wszystkie przewidywania dokładnie sprawdziły się już na boisku, gdzie miejscowi nie mieli zbyt wiele do powiedzenia, przegrywając 68:84. Swój wkład w zwycięstwo drużyny z Malagi miał także Olek Balcerowski, który zdobył 7 punktów, 3 zbiórki, a także 1 asystę.

LNB (Francja)

Dominik Olejniczak (Saint Quentin)

Ze świetnej strony na francuskich boiskach pokazał się natomiast Dominik Olejniczak. Środkowy reprezentacji Polski w rywalizacji z Nancy zapisał 16 oczek i zebrał 3 piłki. Polak był drugim punktującym swojego zespołu, w związku z czym walnie przyczynił się do zwycięstwa nad gośćmi w stosunku 104:96.

Jakub Nizioł (Stade de Rochelais)

W innym niedzielnym meczu francuskiej LNB występował były gracz Śląska Wrocław – Jakub Nizioł. Kuba w ekipie beniaminka spędził na parkiecie aż 33 minuty, dorzucając 11 punktów, 4 zbiórki oraz 3 asysty. Pomimo solidnego meczu w wykonaniu Polaka, jego zespół przegrał z Euroligowym Paris – 84:75.

Lega A (Włochy)

Michał Sokołowski (Dinamo Sassari)

Wczorajszego pojedynku we włoskiej Lega A nie będzie dobrze wspominał jeden z liderów Kosz Kadry, Michał Sokołowski. Jego Dinamo Sassari poległo w starciu z Olimpia Milano 100:75. Skrzydłowy reprezentacji Polski zgromadził skromne 4 oczka i 3 zbiórki.

Super Ligi (Turcja)

Mateusz Ponitka (Bahcesehir Koleji)

Jako ostatniemu przyjrzeliśmy się Mateuszowi Ponitce. Zawodnik Bahcesehir Koleji nareszcie otrzymuje więcej szans i minut na boisku niż w swoim poprzednim klubie, jakim był Partizan Belgrad. Tym razem Mateusz zanotował przyzwoity występ, na co złożyło się 7 punktów, 3 zbiórki i 5 asyst. Polski koszykarz miał tym samym niemały wkład w okazałej wygranej swojej ekipy nad Pinarem Karsiyaka (82:68).