Za nami tegoroczne Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym. Na welodromie w Glasgow (Szkocja) Biało-Czerwoni nie wykorzystali żadnej z medalowych szans. Ostatniego dnia rywalizacji zobaczyliśmy dwoje z nich.

Heroiczna walka Pikulik w omnium‼️

Jako pierwsza z polskiej kadry w środę zaprezentowała się, startująca w składającym się z 4 konkurencji omnium, Daria Pikulik. W pierwszej z nich – scratchu kolarki rywalizowały na dystansie 7,5 km, podzielonym na 30 okrążeń. Polka początkowo trzymała się z przodu, jednak mniej więcej w połowie dystansu straciła kilka pozycji. Tymczasem próbę ataku podjęły Wollaston i Seitz. Szwajcarka oraz Nowozelandka konsekwentnie powiększały przewagę nad główną grupą, jednak na 5 okrążeń przed metą Wollatson jeszcze wzmocniła tempo i zwyciężyła w pierwszej konkurencji dublując przeciwniczki. Seitz nie wystarczyło sił by utrzymać się z przodu. Tym samym o kolejnych miejscach decydował finisz z dużej grupy. Niestety, Pikulik nie zdołała przedrzeć się do przodu i ukończyła scratch dopiero na 19 miejscu, co przełożyło się na zaledwie 4 punkty do ogólnej klasyfikacji omnium.

Wyścig tempowy potoczył się po myśli naszej zawodniczki. Polka nie tylko zdobyła punkt na jednym z premiowanych kółek. Nadrobiła także okrążenie, co przełożyło się na kolejne 20 oczek. Waleczna postawa sprawiła, że drugą konkurencję Pikulik zakończyła na czwartej lokacie, dzięki czemu awansowała na 10 miejsce w ogólnym zestawieniu (38 punktów).

Niestety, wyścig eliminacyjny nie był udany dla naszej reprezentantki. Po kilku neutralizacjach, spowodowanych upadkami rywalek, Biało-Czerwonej zabrakło koncentracji. W konsekwencji tę część omnium zakończyła na dalekiej, 19 lokacie. W ogólnej klasyfikacji spadła na 16 pozycję z dorobkiem 42 punktów. Tym samym, przed ostatnią konkurencją Daria praktycznie pożegnała się z szansami na miejsce na podium.

Zamykający omnium wyścig punktowy to powrót dobrej formy 26-latki. Pikulik najpierw wygrała finisz, zdobywając 5 punktów, by po chwili zabrać się w ucieczkę i nadrobić okrążenie (+20 oczek). Polka walczyła do samego końca i wygrała również ostatni, punktowany podwójnie finisz‼️ Ambitna postawa i serce zostawione na torze pozwoliły na awans do czołowej dziesiątki ogólnej klasyfikacji. Pikulik za zajęcie 4 miejsca w wyścigu punktowym zainkasowała 36 oczek i z dorobkiem 78 punktów została 7 zawodniczką omnium.

Wojciech Pszczolarski 13 w wyścigu punktowym

Wieczorem do rywalizacji przystąpił Wojciech Pszczolarski. Polak wystartował w wyścigu punktowym.  Na 100 okrążeń do mety Biało-Czerwony znalazł się w gronie zdublowanych zawodników. A 20 bonusowych oczek zanotowało aż 11 zawodników, co znacząco utrudniło walkę o najwyższe cele. Chwilę później Pszczolarski podjął próbę ataku, dzięki czemu zainkasował trzy oczka. Niestety, była to jedyna zdobycz punktowa. W konsekwencji nasz reprezentant ukończył Mistrzostwa Świata na 13 lokacie. Tym samym czempionat w Glasgow polscy kolarze torowi zakończyli bez miejsc na podium.