Załogi Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki oraz Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki przed wyścigami medalowymi plasują się w czołowej dziesiątce Mistrzostw Świata w żeglarskiej klasie 49er, co gwarantuje nam przepustkę olimpijską! Mistrzostwo Świata w klasie Hansa 303 zdobył z kolei Piotr Cichocki!

Po eliminacjach do złotej grupy, liczącej 25 załóg, w klasie 49er awansowały aż trzy polskie duety. Oprócz wspomnianych wyżej byli to Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, czyli Mistrzowie Świata juniorów. Przed dzisiejszymi wyścigami zajmowali oni 15. miejsce, niestety ostatecznie nie udało im się przesunąć do czołowej dziesiątki. Tej sztuki dokonali za to: Buksak/Wierzbicki oraz Przybytek/Piasecki, którzy do wyścigów medalowych awansowali kolejno z 8 i 9 miejsca. W piątek powalczą o poprawę swoich miejsc w podwójnie punktowanych wyścigach.

Duży sukces odnieśli nasi parasportowcy. Mistrzem świata w klasie Hansa 303 – dla żeglarzy z niepełnosprawnościami został Piotr Cichocki, natomiast srebro zdobyła Olga Górnaś-Grudzień. Dodatkowo Biało-Czerwoni wywalczyli też Puchar Narodów dla najlepszego teamu. Cichocki prowadzenie objął już po pierwszym wyścigu i nie oddał go już do końca, zwyciężając z dużą przewagą. Z kolei Olga do końca walczyła o złoto z Amerykanką Alison, jednak musiała zadowolić się srebrnym krążkiem.

Po suchych wynikach może wyglądać, że zwycięstwo przyszło łatwo, ale na wodzie było znacznie trudniej. Wiele wyścigów było zaciętych, a wygrane w nich przyszły po ciężkiej walce z dużo młodszymi rywalami. W ostatnim wyścigu chciałem postawić kropkę nad i, udowodnić że jestem mocny. I to zrobiłem. Żegluję już od 54 lat, od wielu lat regatowo, to jest całe moje życie. Zachęcam każdego do spróbowania tego sportu, szczególnie osoby z niepełnosprawnościami. Ten sport jest dla każdego – mówił Piotr Cichocki dla Polskiego Związku Żeglarskiego.