Na wodach w niemieckim Duisburgu trwają aktualnie Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym i parakajakarstwie. Stawka jest niezwykle wysoka, bowiem oprócz medali światowego czempionatu zawodnicy i zawodniczki mogą wywalczyć również kwalifikacje olimpijskie.

Finał A i krok do kwalifikacji olimpijskiej dla kobiecej czwórki!

Już na rozpoczęcie Mistrzostw na starcie zobaczyliśmy polskie “Atomówki”. Polska czwórka w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol oraz Dominika Putto pewnie wygrała swój bieg eliminacyjny na dystansie 500 m i z rezultatem 01:31.457 bezpośrednio awansowała do finału A. Występ wśród najlepszych oznacza nie tylko szansę na obronę mistrzowskiego tytułu, ale również zapewnienie przepustek olimpijskich dla czterech osób. Polki spełnią ten warunek jeśli ukończą finałowy bieg, a na jego liście startowej znajdą się przedstawiciele czterech kontynentów.

Iskrzycka oraz Klatt/Wiśniewska również wśród najlepszych!

Dobrą formę na niemieckie zawody przygotowała także Justyna Iskrzycka. Reprezentantka Polski zdominowała bieg eliminacyjny na dystansie 1000 m i wyprzedziła drugą na mecie Mię Medved (Słowenia) o ponad 4 sekundy. Zwycięstwo dało bezpośredni awans do finału A i szansę na walkę o miejsca na podium.

Powody do zadowolenia mają także startujące w dwójce na dystansie 200 m Martyna Klatt i Helena Wiśniewska. Biało-Czerwone w swoim przedbiegu uplasowały się tuż za Niemkami (Paszek/Hake), co przełożyło się na bezpośredni awans do finału.

Wysoka skuteczność kanadyjkarzy!

Także kanadyjkarze nie zawiedli oczekiwań trenerów i kibiców. W dobrym stylu do finału A wpłynął Wiktor Głazunow. Polak startujący na dystansie 1000 m był drugi w półfinale, jednak uległ  mistrzowi świata i Europy – Catalilinowi Chirila (Rumunia). O medale zawalczą także panie w dwójce na dystansie 500 m. Katarzyna Szperkiewicz i Sylwia Szczerbińska awansowały do finału A po zajęciu trzeciej lokaty w 1/2. Warto dodać, że Szperkiewicz oprócz finału w dwójce, wystartuje także w finale czwórki wraz z Amelią Braun, Julią Walczak i Magdą Stanny. Z kolei Szczerbińska stanie przed szansą wywalczenia medalu także w konkurencji mix 500m wraz z Wiktorem Głazunowem.

Również w konkurencji nieolimpijskiej Biało-Czerwoni staną przed okazją na zdobycie krążka. Kacper Sieradzan i Adrian Kłos pływający w męskiej dwójce na dystansie 1000 m zajęła drugie miejsce w półfinale, co dało awans do medalowego wyścigu.