Pierwszy dzień Młodzieżowych Mistrzostw Europy w niemieckim Krefeld dobiegł końca. Osiem naszych osad powalczy w niedzielę o medale!

Tomasz Lewicki, Szymon Tomiak, Patryk Wojatalak i Oskar Stretch (BM4-) wygrali eliminacyjny bieg. Zameldowali się na mecie z rezultatem 06:20.10. Tuż za nimi uplasowały się osady Wielkiej Brytanii, Niemiec i Grecji. Polacy bezpośrednio awansowali do finału A.

Swój przedbieg zwyciężyli także Igor Czekanowicz, Michał Rańda, Jakub Woźniak i Bartosz Bartkowski (BM4x). Biało-czerwoni uzyskali czas 06:11.21. Za ich plecami przypłynęli reprezentanci Litwy, Niemiec i Rumunii. Bezpośrednio awansowali do finału A.

2. miejsce w eliminacjach zajął Cezary Litka (BM1x), z wynikiem 07:2.12. Wyścig wygrał Cevdet Ege Mutlu z Turcji. Natomiast tuż za Polakiem zameldował się Włoch, Norweg oraz Rumun. Litka uzyskał awans do finału A.

Michał Witkowski, Mateusz Kozłowski, Bartłomiej Sopoński, Jakub Karwecki i Tomasz Skurzyński (BM4+) przepłynęli w preeliminacjach przez metę jako drudzy. Uzyskali czas 06:56.80. Lepsza okazała się tylko osada z Rumunii.

W biegu preeliminacyjnym dwójek bez sterniczki, Martyna Jankowska i Barbara Jęchorek zajęły 2. pozycję. Polki przypłynęły dystans z rezultatem 07:53.36. Do zmagań w tej konkurencji zgłosiły się tylko cztery reprezentacje.

Julia Hakobyan, Dominika Gałka, Anna Potrzuska i Weronika Ludwiczak (BW4-) uplasowały się na 3. pozycji w preeliminacjach. Do rywalizacji zgłosiły się tylko trzy osady. Nasze zawodniczki zostały wyprzedzone przez Rumunki i Brytyjki.

Za ich tropem poszły również Dominika Baranowska, Anna Khlibenko, Gabriela Stefaniak i Natasha Malicka (BW4x). Biało-czerwone zajęły 3. lokatę na trzy startujące drużyny.

Z kolei walka w repasażu czekała Mikołaja Kulkę i Kajetana Szewczyka (BM2x) oraz Stefana Rostworowskiego i Jakuba Majewskiego (BLM2x). Kulka i Szewczyk w znakomitym stylu zwyciężyli swój bieg, z czasem 06:47.95. Tym samym nasza osada wystąpi w finale A. Rostworowski i Majewski wywalczyli 3. pozycję, która nie dała im awansu do finału A. Polaków zobaczymy w finale B.