Mistrzostwa Świata Kobiet w koszykówce 3×3 do lat 18 dobiegły końca. Polki po zaciętej walce zajęły bardzo dobre 5 miejsce.

Młode zawodniczki na turnieju organizowanym w węgierskim Debreczynie grupowe zmagania rozpoczęły od meczów z drużynami z Azji. W pierwszym meczu zmierzyły się z Chińskim Tajpej, które pokonały 22:18. Najwięcej punktów zdobyła Julia Jeziorna (7). Następnie rozgromiły Tajlandię 21:10. Do awansu wystarczyło wygrać jeszcze jeden mecz. Biało – Czerwone jednak poszły po pełną pulę zwycięstw. Po wyrównanej walce pokonały reprezentację Mongolii. Spotkanie zakończyło się dość niskim wynikiem 12:11. Ostatnimi grupowymi przeciwniczkami były koszykarki z Malezji. Te nie powinny były być trudną przeszkodą. Polki pewnie pokonały je 20:9. W tym spotkaniu połowę punktów zdobyła Natalia Rutkowska.

Julia Jeziorna tak skomentowała pierwszą fazę turnieju dla Polskiego Związku Koszykówki:

“W niezwykle ciekawej grupie, w której przeważały zespoły z Azji, poradziłyśmy sobie bardzo dobrze wygrywając cztery spotkania. W ćwierćfinale czeka na nas bardzo trudny rywal – Francja. Czekałyśmy na rozstrzygnięcie ich meczu z USA – nie miało jednak znaczenia z kim się zmierzymy, bo oba zespoły to czołówka światowa. Będziemy musiały wspiąć się na wyżyny naszych umiejętności, aby pokonać rywalki. Nastawienie mamy bojowe i łatwo się nie poddamy! Wierzymy, że będzie dobrze, a Wy trzymajcie za nas kciuki!”

Francuzki mecz z Amerykankami przegrały i zajęły drugie miejsce w grupie B. Dla naszych zawodniczek szykowało się jednak ciężkie spotkanie. W zaciętym ćwierćfinale zwycięzcę wyłoniła dopiero dogrywka. Mimo kolejnego znakomitego występu Rutkowskiej Polska musiała uznać wyższość rywalek znad Sekwany. Mecz zakończył się wynikiem 20:19.

Reprezentacja Polski U18 ostatecznie zajęła wysokie 5 miejsce.

Autor: Tomasz Podlasiński