W sobotę odbyła się 8. runda Indywidualnych Mistrzostw Świata w jeździe na żużlu, która zawitała do walijskiego Cardiff. Drugi raz w obecnym sezonie zwyciężył Słowak Martin Vaculik, drugi był Jack Holder, a na najniższym stopniu podium uplasował się Bartosz Zmarzlik. Reprezentant Polski tym samym powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej i wiele na to wskazuje, że za dwa tygodnie sięgnie po tytuł mistrzowski.

Tak wyglądała klasyfikacja generalna tegorocznego cyklu Grand Prix przed 8. rundą w Cardiff:

Bartosz Zmarzlik krok od kolejnego tytułu!

Podobnie jak podczas cyklu Speedway Grand Prix w łotewskiej Rydze, Biało-Czerwoni mieli olbrzymie kłopoty z prędkością na torze. Po raz pierwszy od bardzo dawna Bartosz Zmarzlik zakończył fazę zasadniczą bez indywidualnego zwycięstwa, co więcej wjechał do półfinału jako ósmy. Duża była w tym zasługa Daniela Bewleya, który nie wytrzymał ciśnienia i w swoim ostatnim wyjeździe na tor dotknął taśmy, a jego kolega z reprezentacji — Tai Woffinden zmuszony był wycofać się z zawodów. Mimo wszystko jednak trzykrotny Indywidualny Mistrz Świata przełamał swoją niemoc i zwyciężył swój półfinałowy bieg, a w wielkim finale zajął najniższy stopień podium, wyprzedzając na kresce Fredrika Lindgrena. Tym samym powiększył przewagę nad resztą stawki do 24 punktów. Oznacza to, że już w następną sobotę może zapewnić sobie kolejny tytuł Mistrz Świata.

Maciej Janowski stracił szansę na utrzymanie w cyklu

Na dobrej drodze do wicemistrzostwa jest Fredrik Lindgren (114 punktów), tuż za nim czai się Słowak Martin Vaculik – 105 punktów. W walce o krążek liczy się też Jack Holder, który po powrocie po kontuzji zajął drugie miejsce. Dalsze pozycje zajmują Jason Doyle (87) i Dan Bewley (86).

Swoje miejsce w tabeli nieco poprawił Patryk Dudek. Popularny “Duzers” zajął 7. miejsce w Cardiff i wciąż może pozostać w cyklu. Niestety po raz kolejny poniżej oczekiwań spisał się Maciej Janowski. “Magic” z dorobkiem 43 punktów, wyprzedza jedynie kontuzjowanego Andersa Thomsena, Kima Nilssona i Mikkela Michelsena. Polak stracił już nawet matematyczne szanse na pozostanie w mistrzostwach globu.