Podczas rozgrywanych na akwenach w Belgradzie (Serbia) Mistrzostwach Świata w wioślarstwie Biało-Czerwoni walczą nie tylko o medale, ale również o kwalifikacje olimpijskie. W poniedziałek oraz wtorek trzy Biało-Czerwone osady wpłynęły do półfinałów.

Poniedziałek z dwoma przepustkami do półfinałów

W poniedziałek na wodę zeszło dziewięć polskich osad. Spośród nich dwie zameldowały się w półfinałach. Sztuki tej dokonała kobieca dwójka podwójna wagi lekkiej. Nasze panie w składzie Martyna Radosz i Katarzyna Wełna zajęły w swoim biegu drugie miejsce, ustępując jedynie Kanadyjkom. Polki uzyskały rezultat 7:04.67, podczas gdy reprezentantki Klonowego Liścia dotarły na matę w 7:01.86. Bezpośredni awans wywalczyła również męska czwórka podwójna. Panowie w składzie: Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup okazała się najszybsza w przedbiegu (6:00.17), wyprzedzając Szwajcarów (6:01.98) oraz Australijczyków (6:03.83).

I dwiema do ćwierćfinałów

Dobrą formę na poniedziałkowe repasaże przygotowali panowie. Dwójka bez sternika w składzie Jerzy Kaczmarek i Emilian Jackowiak wygrała swój bieg by awansować do ćwierćfinału. W ich ślady poszła dwójka podwójna wagi lekkiej (Jerzy Kowalski i Daniel Gałęza), która również awansowała do dalszej fazy po zwycięskim wyścigu.

Z kolei do repasażów z eliminacji trafili:

• kobieca dwójka bez sternika: Martyna Jankowska i Barbara Jęchorek
  • kobieca dwójka podwójna: Wiktoria Kalinowska i Jessika Sobocińska
  • czwórka bez sterniczki: Olga Michałkiewicz, Zuzanna Lesner, Weronika Kaźmierczak, Joanna Dittmann
  • czwórka bez sternika: Łukasz Posyłajka, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda i Michał Szpakowski

Z dalszą rywalizacją pożegnała się Marta Wieliczko. Polka w swoim repasażu uległa rywalkom i dopłynęła na metę na 4 miejscu.

Wtorek pod znakiem czwórki bez sterniczki

We wtorek w repasażu walczyła czwórka bez sterniczki. Biało-Czerwone w składzie: Olga Michałkiewicz, Zuzanna Lesner, Weronika Kaźmierczak i Joanna Dittmann minęły linię mety za plecami Kanadyjek i Niemek, dzięki czemu wywalczyły udział w półfinale. O włos awans do dalszej fazy przegrała czwórka bez sternika (Łukasz Posyłajka, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda i Michał Szpakowski). Nasza osada do samego końca toczyła wyrównany pojedynek z reprezentantami Republiki Południowej Afryki. Niestety, ostatecznie to wioślarze z RPA okazali się szybsi zaledwie o 0,02 sekundy, co dało im trzecie miejsce i awans. Tym samym Polacy wystąpią w finale C. Na piątym miejscu w repasażu przypłynęły Martyna Jankowska i Barbara Jęchorek. Dwójka bez sterniczki straciła szansę na medal.

We wtorek z eliminacji do repasażów wpłynęli parawioślarze: Arkadiusz Skrzypiński oraz Jolanta Majka i Michał Gadowski. Warto dodać, że już w niedzielę bezpośredni awans do półfinału wywalczyła Zuzanna Jasińska. Reprezentantka wagi lekkiej w jedynkach uplasowała się na drugim miejscu w wyścigu eliminacyjnym.