311611

Nie tak wyobrażały sobie początek tegorocznej przygody z EuroCupem zawodniczki z Sosnowca i Gdyni. Drużyna z województwa śląskiego przegrała z Lattes-Montpellier 62:82. Z kolei gdynianki uległy w starciu z Roche Vendee 77:84.

Lattes-Montpellier – MB Zagłębie Sosnowiec 86:62 (19:22, 25:15, 22:12,20:13)

Sosnowiczanki poprzedni sezon ligowy zakończyły tuż za podium. Tegoroczną przygodę z EuroCupem rozpoczęły od wyjazdu do Francji, podejmując ekipę z Montpellier.

Dość niespodziewanie sosnowiczanki stawiały opór faworytkom przez dwie pierwsze kwarty. Początkowo gra toczyła się w rytmie “kosz za kosz” i żadna ze stron nie mogła wyjść na dość bezpieczne prowadzenie. W pierwszych dziesięciu minutach francuska ekipa prowadziła najwięcej różnicą pięciu oczek (12:7), lecz już chwilę później po serii 6:0 podopieczne hiszpańskiego szkoleniowca — Jordiego Aragoniesa odebrały prowadzenie, utrzymując je do końca I kwarty (23:19). Swoją dobrą dyspozycję kontynuowały na początku drugiej odsłony rywalizacji, odskakując nawet na 7 punktów (30:23), Od tego momentu do roboty wzięła się francuska drużyna. Po imponującej serii 21:7 wyszły na prowadzenie, przez co do przerwy miały siedmiopunktowy zapas – 44:37.

Po zmianie stron przez pewien czas sosnowiczanki stawiały opór. Potrafiły kilkukrotnie zbliżyć się na dystans dwóch posiadań. Czwarta ekipa poprzedniego sezonu francuskiej ekstraklasy zanotowała jednak dwie serie punktowe, robiąc sobie 17 oczek zapasu po III kwartach – 49:66, dopełniając formalności w ostatniej, decydującej części starcia. Ostatecznie Francuzki zwyciężyły różnicą 24 punktów (86:62).

Montpellier: Alston 15, Toure 15, Badiane 14, Rabot 12, Linskens 11, Naigre 8, Jenkins 11, Bernies 4, Zemoura 0

Sosnowiec: Jones 16, Wadoux 14, Dornstauder 10, Wnorowska 9, Zempare 8, Jarząb 3, Jasiulewicz 2, Czyżewska 0, Marciniak 0

Roche Vendee Basket – VBW Arka Gdynia 84:77 (23:16, 19:17, 30:18, 12:26)

Zupełnie inny przebieg miało spotkanie Roche Vandee Basket, które we własnej hali podejmowały zawodniczki z Gdyni. Francuzki praktycznie przez całą pierwszą kwartę utrzymywały prowadzenie, wygrywając tę część gry różnicą 7 oczek – 23:16. Gdynianki miały kilka zrywów, przez co zbliżyły się na dystans jednego posiadania 28:31, na co natychmiast odpowiedziały rywalki serią punktową 9:0!, prowadząc do przerwy 42:29.

Zawodniczki z trójmiasta praktycznie zaprzepaściły swoje szanse na zwycięstwo w III kwarcie. Co prawda, po sześciu oczkach z rzędu zbliżyły się ponownie na dystans siedmiu punktów. Chwilę później jednak podobnymi seriami odwdzięczały się Francuzki, wygrywając kwartę 30:12 oraz prowadząc w całym spotkaniu 72:51. Pomimo bardzo dobrej IV kwarty nie udało już się odwrócić losów rywalizacji, w konsekwencji czego gdynianki zanotowały porażkę 77:84.

Vendee: Kone 16, Adams 13, Preneau 13, Clarke 12, Gomis 10, Ousfar 8, Suarez 6, Savoy 4, Bawara 2, Dako 0

Gdynia: Davis 24, Wrzesinski 16, Cowling 10, Kastanek 7, Miskiniene 7, Borkowska 4, Puter 4, Podgórna 3, Bazan 2, Szymkiewicz 0