Po raz trzeci Iga Świątek stanęła przed szansą na zwycięstwo w Rolandzie Garrosie, turnieju Wielkiego Szlema rozgrywanego w Paryżu. Iga dwukrotnie wygrywała ten turniej, zwyciężyła go w ubiegłym roku (vs C. Gauff) oraz w 2020 (vs S. Kenin). W tym roku jej rywalką w wielkim finale była Czeszka- Karolina Muchova. Czeszka w półfinale wygrała z A. Sabalenką w trzech setach, a Iga zwyciężyła z Brazylijką N. Haddad Maią 2:0.

Pierwszy set rozpoczął się świetnie dla Polki, Iga wygrała trzy gemy z rzędu, przełamując podanie Czeszki. Muchova popełniała wiele niewymuszonych błędów, w pierwszym secie miała ich aż 14, przy tylko 5 błędach Igi. Czeszka miała swoją okazję na przełamanie podania Igi. Przy stanie 1:3 nie wykorzystała jednak swojego jedynego break pointa w pierwszym secie. Swojej kolejnej szansy na przełamanie rywalki nie zmarnowała Świątek, przy stanie 5:2 Polka wygrała gema przy podaniu Czeszki, nie tracąc żadnego punktu, dzięki czemu zwyciężyła pierwszego seta 6:2.

Muchova wraca do gry

Druga partia rozpoczęła się identycznie jak pierwszy set. Polka ponownie szybko wyszła na prowadzenie 3:0, ponownie przełamując pierwsze podanie Czeszki w secie. Muchova jednak nie zamierzała się poddać, wygrała swoje podanie, a następnie przełamała podanie Igi. Czeszka przy swoim kolejnym podaniu doprowadziła do wyrównania 3:3. Kolejny gem padł łupem Polki, po dwóch niewymuszonych błędach Muchovej i idealnie trafionym atakiem w linie Iga wygrała tego gema do 0. Muchova odpowiedziała wygranym gemem przy swoim podaniu. Przy stanie 4:4, Czeszka szybko objęła prowadzenie 30:0, Iga na szczęście odrobiła tę stratę. Niestety gem zakończył się podwójnym błędem serwisowym Igi i Muchova pierwszy raz objęła prowadzenie w secie numer 2. Czeszka serwowała więc na zwycięstwo w secie. Na szczęście Iga zdołała przełamać to podanie Muchovej i wróciła do gry w drugiej partii. Niestety dwa kolejne gemy wygrała Karolina Muchova i to ona cieszyła się z wygranego seta 7:5.

Iga Światęk broni tytułu!

Trzeci set rozpoczął się źle dla Polki. Muchova przełamała podanie Igi, a następnie wygrała swoje podanie, dzięki czemu prowadziła 2:0. Polka odpowiedziała w najlepszy możliwy sposób. Zwyciężyła trzy kolejne gemy i wyszła na prowadzenie 3:2. Iga ni!e cieszyła się jednak długo z prowadzenia, ponieważ Czeszka ponownie zwyciężyła dwa gemy pod rząd i prowadziła 4:3. Iga pod olbrzymią presją zwyciężyła podanie Muchovej i wyrównała w kolejnym gemie stan rywalizacji na 4:4. Dzięki dobrym serwisom i niewymuszonymi błędami Czeszki Iga po kolejnym gemie objęła prowadzenie 5:4. Dziesiąty set trzeciego seta rozpoczął się od dwóch piłek wyrzuconych w aut przez Karolinę Muchovą. Czeszka odpowiedziała na te dwa błędy asem serwisowym. Kolejna piłka została jednak ponownie wyrzucona w aut, dzięki czemu Iga zdobyła szansę na wygranie meczu. Karolina Muchova popełniła podwójny przy serwisie i, dzięki temu mogliśmy wszyscy razem wykrzyczeć, że IGA JEST MISTRZYNIĄ ROLANDA GARROSA!!

Iga Świątek- Karolina Muchova 6:2, 5:7, 6:4