Wczoraj w Bratysławie rozpoczął się turniej kwalifikacyjny do Mistrzostw Europy w koszykówce 3×3, które we wrześniu odbędą się w Jerozolimie. Zwycięstwo i porażkę zanotowała reprezentacja Polski kobiet. Z kolei mężczyźni dwukrotnie pokonali rywali i już dziś powalczą o awans do półfinału. Obie drużyny wciąż pozostają w walce o awans na Euro.

Oba spotkania Polaków były bardzo wyrównane. W meczu z Portugalią przez większość czasu utrzymywaliśmy minimalną przewagę. Na kilkadziesiąt sekund przed końcem przy wyniku 20:18 rzut Filipa Puta dał Polsce premierową wygraną. Z kolei w starciu ze Słowacją do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Kiedy Polacy prowadzili już 16:12, rywale zdołali niespodziewanie wyrównać w ciągu ostatniej minuty. Na szczęście po dogrywce to nasz zespół ostatecznie wygrał 18:17. Dzięki temu podopieczni Piotra Renkiela zmierzą się dziś z Bośnią i Hercegowiną o godz. 16:05 w walce o awans do półfinału. Awans na turniej finałowy uzyskają jedynie finaliści oraz zwycięzca meczu o 3. miejsce.

Ciekawie wygląda także sytuacja w grupie naszych pań. Polki po wczorajszych spotkaniach zajmują 3. miejsce, ale tylko dwie pierwsze lokaty dają szansę na udział w dalszej fazie rozgrywek. Na początek nasze koszykarki przegrały 8:21 z Austriaczkami. Na szczęście kilka godzin później udało się pokonać Słowację aż 22:9, dzięki czemu awans wciąż jest realny. O godzinie 11:00 rywalem będą Greczynki, natomiast o 16:30 Polki zmierzą się z Portugalią. Trzymamy kciuki!