Zawodnicy ENEA Zastali BC Zielona Góra bez najmniejszych problemów rozprawili się z łotewską Valmierą Glass Via i odnieśli drugie zwycięstwo w rozgrywkach Północnoeuropejskiej Ligi Koszykówki.

Zielonogórzanie przystąpili do rywalizacji w rozgrywkach ENBL po bardzo ważnym zwycięstwie w ORLEN Basket Lidze przeciwko Tauron GTK Gliwice – 92:90. W Północnoeuropejskiej Lidze Koszykówki jak dotąd radzą sobie dobrze. W dwóch dotychczas rozegranych spotkaniach raz wygrali (109:83 przeciwko Siauliai) oraz przegrali 79:102 z Liege. Dla łotewskiej ekipy — Valmieri Glass Via było to pierwsze starcie w tym turnieju. W lidze natomiast nie radzą sobie zbyt dobrze, bowiem legitymują się bilansem 2:6.

Spotkanie lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy prowadzili 10:5. Po chwili jednak łotewski zespół zaaplikował cztery punkty z rzędu, doprowadzając do stanu 9:10. Trwała wymiana ciosów. W pewnym momencie zielonogórzanie wrzucili wyższy bieg i po imponującej serii 13:0 ich przewaga wzrosła do 13 oczek. Do końca pierwszej kwarty podopieczni Oskarsa Virsisa zmniejszyli straty do 8 oczek i było 21:29. W drugiej części pierwszej połowy Zastal miał spore problemy z punktowaniem, co wykorzystali przeciwnicy, zbliżając się na dystans jednego posiadania 35:38. Zespół z województwa lubuskiego szybko się przełamał, odpowiadając serią 9:0 – 47:35. Na przerwę zeszli przy dziewięciopunktowej zaliczce (53:44).

Po zmianie stron przewaga zielonogórzan z minuty na minutę wzrastała, co przełożyło się na powiększanie przewagi. W pewnym momencie ich prowadzenie wynosiło powyżej 20 oczek, a przed ostatnimi dziesięcioma minutami byli już niemalże pewni zwycięstwa, prowadząc 84:65. W IV odsłonie rywalizacji co prawda kontrolowali sytuację na boisku, lecz przy stanie 98:75 zaliczyli kolejny postój, na co piętnastoma oczkami z rzędu odpowiedziała Valmieria- 98:90. Ostatecznie Zielona Góra po raz drugi w tym rozgrywkach zakończyła spotkanie zwycięsko, aplikując swoim rywalom 106 punktów, tracąc przy tym 100. Było to zatem bardzo ofensywne widowisko

Północnoeuropejska Liga Koszykówki — Grupa B

ENEA Zastal BC Zielona Góra — Valmiera Glass Via 106:100 (29:21, 24:23, 31:21, 22:35

Zielona Góra: Hall 21, Wójcik 17, Groselle 16, Musić 16, Hepa 8, Woroniecki 8, Kołodziej 7, Kikowski 5, Pluta 3, Washington 3, Lewandowski 2

Valmiera: Knight 21, Cherry 16, Zrno 13, Elksnis 12, Sipolins 12, Karlsons 6, Kaufmanis 6, Maglinieks 6, Zeliznak 5, Greitans 3