W Jurmali rozpoczął się Beach Nations Cup, który jest ostatnią szansą na zgarnięcie przepustek do turnieju olimpijskiego w siatkówce plażowej. Na łotewskich boiskach możemy śledzić zmagania zarówno naszych pań jak i panów. Każde spotkanie składa się z dwóch meczów, a w przypadku remisu o zwycięstwie rozstrzyga “złoty set”.

Dwa zwycięstwa naszych siatkarek

Dobrze turniej rozpoczęły nasze siatkarki. Pary Jagoda Gruszczyńska/Aleksandra Wachowicz oraz Kinga Wojtasik/Katarzyna Kociołek wygrały oba swoje starcia i awansowały do ćwierćfinału.

Pierwsze spotkanie zagrały przeciwko reprezentacji Belgii. Tam bez problemu wygrały oba mecze wynikiem 2:0.

Kinga Wojtasik/Katarzyna Kociołek – Youna Coens/Jade van Deun 2:0 (21:16, 21:16)

Jagoda Gruszczyńska/Aleksandra Wachowicz – Sarah Cools/Lisa Van Den Vonder 2:0 (21:17, 21:17)

Trudniejsze dla naszych reprezentantek było starcie z Czeszkami. Na początek Wojtasik i Kociołek przegrały po wyrównanym meczu 1:2 z Neuschaeferovą i Svozilovą. O zwycięstwo musiały więc powalczyć Gruszczyńska i Wachowicz. Zrobiły to w świetny sposób pokonując 2:0 Hermannovą oraz Stochlovą. Ostatecznie to spotkanie musiał rozstrzygnąć złoty set. Gruszczyńska i Wachowicz dołożyły jeszcze jednego wygranego seta przeciwko Czeszkom, dzięki czemu Polki wyszły z grupy z pierwszego miejsca.

Kinga Wojtasik/Katarzyna Kociołek – Kylie Neuschaeferova/Marketa Svozilova 1:2 (17:21, 21:15,14:16)

Jagoda Gruszczyńska/Aleksandra Wachowicz – Barbora Hermannova/Marie-Sara Stochlova 2:0 (22:20, 21:18)

ZŁOTY SET: Jagoda Gruszczyńska/Aleksandra Wachowicz – Barbora Hermannova/Marie-Sara Stochlova 15:12

Siatkarze ze zmiennym szczęściem

W kratkę zagrali nasi panowie. W pierwszym spotkaniu pokonali reprezentację Szwajcarii, a w drugim przegrali starcie z Norwegami. Jako pierwsi na boisku zaprezentowali się Maciej Rudol i Filip Lejawa. Niestety nasi reprezentanci nie podołali rywalom i przegrali 0:2 ze szwajcarską parą. Sytuację uratowali Piotr Kantor i Jakub Zdybek, którzy wygrali swój mecz 2:1, a chwilę później zwyciężyli w złotym secie.

Maciej Rudol/Filip Lejawa – Adrian Heidrich/Leo Dillier 0:2 (16:21, 19:21)

Piotr Kantor/Jakub Zdybek – Marco Krattiger/Florian Breer 2:1 (18:21, 21:19, 17:15)

ZŁOTY SET: Piotr Kantor/Jakub Zdybek – Marco Krattiger/Florian Breer 15:13

Przeciwko reprezentacji Norwegii role się odwróciły. Rudol i Lejawa wygrali swoje spotkanie, a Kantor oraz Zdybek musieli uznać wyższość rywali. Mimo, że mieli szansę na walkę w złotym secie, to Norwedzy okazali się lepsi i to oni wygrali to spotkanie.

Maciej Rudol/Filip Lejawa – Markus Mol/Jo Gladsoy Sunde 2:0 (21:19, 21:19)

Piotr Kantor/Jakub Zdybek – Hendrik Nikolai Mol/Mathias Berntsen 1:2 (19:21, 21:18, 15:9)

ZŁOTY SET: Piotr Kantor/Jakub Zdybek – Hendrik Nikolai Mol/Mathias Berntsen 15:19

Jutro nastąpi dokończenie fazy grupowej u mężczyzn i wtedy poznamy pary ćwierćfinałowe turnieju Beach Nations Cup.