W piątkowy wieczór w Szczyrku odbyły się kolejne Letnie Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. Do rywalizacji przystąpiły zarówno panie, jak i panowie. Wśród mężczyzn do faworytów zaliczano Kamila Stocha, Piotra Żyłę, a przede wszystkim broniącego tytułu Dawida Kubackiego. Wśród kobiet największe szanse dawano Annie Twardosz i Nicole Konderli, która podobnie jak Kubacki broniła złota.

Twardosz Mistrzynią, Mesikova ze zwycięstwem.

Jako pierwsze na belce startowej pojawiły się panie. Na rozbiegu zaprezentowało się 15 zawodniczek, w tym 12 Biało-Czerwonych. Po pierwszej serii prowadzenie objęła Tamara Mesikova (Słowacja), która po skoku na 93 m uzyskała 112.3 punktów. Na półmetku wiceliderką była Anna Twardosz (91 m, 111.3), zaś podium uzupełniła druga ze Słowaczek Kira Kapustikova (92 m, 110.7). Nicole Konderla uzyskała 90m (109.4) i po 15 próbach plasowała się na czwartej lokacie.

W drugiej odsłonie prym nadal wiodły Słowaczki. Międzynarodowy konkurs wygrała Mesikova (93 m, 225.1) przed swoją rodaczką Kapustikovą (93m, 224.3). Trzecia lokata w całym konkursie (89.5 m, 214.5), a tym samym kolejny w karierze tytuł Letniej Mistrzyni Polski powędrował do Anny Twardosz (89.5, 219.4). Twardosz poprzednie złoto na igielicie wywalczyła w 2016 roku. Srebro zdobyła Nicole Konderla (90.5 m, 219.2). Polskie podium uzupelniła zaś Natalia Słowik (88 i 87m, 203.9 oczek).

Dawid Kubacki znów zwycięski!

Po wyłonieniu medalistek wśród pań przyszedł czas na kluczowe rozstrzygnięcia wśród mężczyzn. Na półmetku prowadził Piotr Żyła, który lądował na 103 m (149.1), co było najdłuższą odległością pierwszej serii. Zaledwie pół metra mniej osiągnął Dawid Kubacki (147.6) co przełożyło się na drugą lokatę i świetną pozycję do ataku w finałowej odsłonie. Dość nieoczekiwanie po 50 skokach podium uzupełniał Kacper Juroszek (100m, 143.3), zaś tuż za nim znalazł się Kamil Stoch (101, 143.2)

W finale klasą dla siebie był Kubacki. Obrońca tytułu osiągnął fantastyczną odległość 106 m i uzyskał imponującą notę 297.6 czym zapewnił sobie 7 w karierze złoto Mistrzostw Polski na igielicie! Srebro wywalczyła Żyła (100.5 m, 287.7). Do niezwykle pasjonującej walki doszło pomiędzy Stochem, a Maciejem Kotem. Obaj zawodnicy zgodnie wylądowali na 100.5 m. Jednak minimalnie lepsze noty sprawiły, że to mistrz olimpijski z Soczi został brązowym medalistą letnich Mistrzostw Polski. O braku podium dla Kota przesądziła zaledwie 0,1 punktu!