Spotkaniem z północnoirlandzkim Linfield FC zespół Pogoni Szczecin rozpoczął dziś eliminacje do Ligi Konferencji Europy. Portowcy byli faworytami w tym starciu i potwierdzili to postawą na boisku, pokonując rywali 5:2. Jest to pierwsza w historii wygrana ekipy ze Szczecina na wyjeździe w europejskich pucharach!

Już od początku dało się zauważyć, że gospodarze będą grać agresywnie, sporo faulowali od pierwszych minut. W 13. minucie sędzia podyktował rzut karny dla drużyny ze Szczecina po przewinieniu na Zahoviciu. Żółtą kartką ukarany został Clarke. Minutę później “jedenastkę” pewnie wykorzystał uderzeniem po ziemi Kamil Grosicki! Po zdobyciu bramki goście nieco uspokoili grę, ale nie pozwalali też rywalom na rozgrywanie akcji. Wydarzenia na boisku całkowicie kontrolowali Portowcy. W 40. minucie po dobrym dośrodkowaniu Grosickiego z rzutu rożnego, prowadzenie podwyższył Joao Gamboa! W ostatnich sekundach doliczonego czasu gry żółty kartonik ujrzał jeszcze zawodnik gospodarzy – Cooper, za faul na Malcu. Na przerwę Szczecinianie schodzili prowadząc 2:0.

Drugą połowę drużyna Pogoni rozpoczęła z jedną zmianą w składzie. W miejsce Zecha pojawił się Loncar. W 54. minucie na boisko weszli również Kowalczyk i Kurzawa. Chwilę później gospodarze mogli cieszyć się z bramki kontaktowej. Spory błąd popełnił Stipica, co bezlitośnie wykorzystał Finlayson. W 57. minucie kolejną żółtą kartką ukarany został zawodnik Linfield, tym razem McClean. Zdobyta przez rywali bramka nieco ich napędziła, jednak na szczęście nie na długo. W 63. minucie ponownie za sprawą rzutu rożnego, Pogoń wróciła na dwubramkowe prowadzenie. Co prawda bramkarza gospodarzy nie udało się pokonać Loncarowi, ale dobitkę wykorzystał Mariusz Malec! Trzy minuty później czwartego gola dla Portowców zdobył Koulouris po asyście Wahlqvista! Strzelec bramki po chwili opuścił boisko, a w jego miejsce wszedł Gorgon. W końcu żółtą kartkę ujrzał też zawodnik Pogoni – Gamboa. Na dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry bramkę na 2:4 zdobył jeszcze Hall. W 85. minucie na boisku w barwach Pogoni Szczecin zameldował się Fornalczyk, zastępując Zahovicia. W końcówce zrobiło się gorąco, bowiem bramkę kontaktową zdobyli gospodarze. Sędzia odgwizdał jednak spalonego. Kiedy wydawało się, że rezultat nie ulegnie już zmianie, wynik na 5:2 ustanowił Mariusz Fornalczyk! Spotkanie rewanżowe rozegrane zostanie 3. sierpnia w Szczecinie.

Eliminacje Ligi Konferencji Europy, 2. runda: Linfield – Pogoń Szczecin 2:5 (14′ K. Grosicki (K), 40′ J. Gamboa, 56′ Finlayson, 63′ M. Malec, 66′ E. Koulouris, 80′ B. Hall, 90+5′ M. Fornalczyk)

Linfield: Chris Johns, Daniel Finlayson, Ben Hall, Matthew Clarke, Kirk Millar, Chris Shields, Kyle McClean (82′ Jamie Mulgrew), Jack Scott, Chris McKee (82′ John Robertson), Matthew Fitzpatrick, Joel Cooper

Pogoń Szczecin: Dante Stipica, Linus Wahlqvist, Benedikt Zech (46′ Danijel Loncar), Mariusz Malec, Leonardo Koutris, Joao Gamboa, Mateusz Łęgowski (54′ Rafał Kurzawa), Marcel Wędrychowski (54′ Sebastian Kowalczyk), Luka Zahović (85′ Mariusz Fornalczyk), Kamil Grosicki, Efthymios Koulouris (67′ Alexander Gorgon)