Ostatniego dnia Igrzysk Olimpijskich mogliśmy oglądać między innymi rywalizację na kolarskim torze, na którym wystartowała dwójka naszych reprezentantów. Mateusz Rudyk rywalizował w keirinie, natomiast Daria Pikulik w kolarskim wieloboju, czyli omnium.

Omnium kobiet – scratch

Pierwszą konkurencją w omnium był scratch, czyli tak zwany „wyścig na kreskę”. Na starcie stanęły 22 zawodniczki, wśród nich nasza reprezentantka, Daria Pikulik. Od samego początku cały peleton jechał równym tempem. Na 20 okrążeń przed końcem nastąpił pierwszy i jedyny atak, wyprowadzony przez Francuzkę, Valentine Fortin. Na nieszczęście reprezentantki gospodarzy, jej akcja została szybko zlikwidowana. Przed ostatnim okrążeniem każda z zawodniczek próbowała zająć jak najlepszą pozycję do walki o wysokie lokaty. Reprezentantka Polski znalazła się na niewygodnej pozycji, zamknięta w środku stawki. Daria Pikulik dojechała do mety na 14. lokacie i uzyskała 14 punktów do klasyfikacji.

Keirin mężczyzn – ćwierćfinał

O godzinie 11:42 wystartował 3. ćwierćfinał w keirinie mężczyzn. Po wczorajszym bezproblemowym awansie, na starcie stanął Mateusz Rudyk. Wylosował on ostatnią pozycję startową, lecz nie przeszkodziło to w uzyskaniu awansu do półfinału. Gdy na trzy okrążenia do mety następowały pierwsze ataki, reprezentant Polski pozostał z tyłu stawki. Jednak gdy atakujący kolarze przesuwali się w górę toru, Mateusz wykorzystał szansę i ustawił się po wewnętrznej stronie. Do mety dojechał za prowadzącą dwójką: Richardsonem i Dakinem. Trzecia pozycja dała Polakowi pewny awans do półfinału.

Omnium kobiet – wyścig na tempo

Po scratchu, w wieloboju kolarskim przyszedł czas na wyścig tempowy. Zawodniczki miały do pokonania 7,5 km, czyli 30 okrążeń, z czego cztery pierwsze nie były punktowane. Jako pierwsza zaatakowała reprezentantka Irlandii, która zapunktowała na dwóch finiszach oraz nadrabiając okrążenie. Daria Pikulik znalazła się w 3-osobowej ucieczce i zdołała punktować kilka razy. Reprezentantka Polski przegrała starcie z Amerykanką o 2. miejsce w tej konkurencji i linię mety przecięła jako trzecia. Po wyścigu tempowym Daria dopisała na swoje konto 36 punktów.

Keirin mężczyzn – półfinał

Nadszedł czas na półfinały w keirinie mężczyzn. W jednym z nich wystartował Mateusz Rudyk. Polak ponownie wylosował 6. pozycję startową. Zaraz po osiągnięciu prędkości startowej nastąpił atak naszego reprezentanta, który szybko zbliżył się do przodu stawki. Niestety, równie szybko odpadł i na finałowym okrążeniu został z tyłu. Mateusz dojechał jako ostatni, czyli pozostała mu już tylko walka o 7 miejsce.

Omnium kobiet – wyścig eliminacyjny

Trzecią konkurencją w omnium był wyścig eliminacyjny, w którym na wcześniej odgwizdanych finiszach odpadały pojedyncze zawodniczki. Daria Pikulik cały czas starała się jechać wysoko, aby w ryzykownej sytuacji mieć miejsce na atak, po kilku okrążeniach przesunęła się na czoło grupy. Jednak na jednym z okrążeń to Polka jadąca w czubie została wyeliminowana. Wyścig został chwilowo zneutralizowany, ponieważ sędziowie interweniowali w sprawie reprezentantki Wielkiej Brytanii, która po wyeliminowaniu nie opuściła toru. Polka została przywrócona do rywalizacji i musiała powrócić do peletonu. Daria Pikulik cały czas próbowała się trzymać prowadzących zawodniczek. Niestety przy jednym ze sprintów nasza reprezentantka zajęła miejsce na dole toru i było to błędem. Została wyeliminowana  i uplasowała się na 10. pozycji w wyścigu eliminacyjnym. Do swojego dotychczasowego dorobku punktowego dopisała 22 punkty.

Keirin mężczyzn – finał B

Mateusz Rudyk stanął na starcie finału B, w którym walczył z trzema innymi zawodnikami. Polak ponownie wylosował ostatnią pozycję startową. Polak próbował swoich sił, przeprowadzając atak na czołową pozycję. Niestety nie był to udany atak i nasz reprezentant zajął 4. lokatę w tym biegu. Ostatecznie reprezentant Polski zajął 10. miejsce w keirinie.

Omnium kobiet – wyścig punktowy

Ostatnią konkurencją omnium był wyścig punktowy, liczący 80 okrążeń. Po starcie, na czwartym okrążeniu nastąpił wczesny atak Szwajcarki, która szybko została doścignięta przez peleton. Dwie kolejne zawodniczki próbowały ponownie atakować. Na czele cały czas pracowała reprezentantka Polski, która przez chwilę znalazła się w 5-osobowym odjeździe. Na pierwszym premiowanym finiszu Daria zdobyła 3 punkty. Przed peleton wysunęła się reprezentantka Meksyku. Na 63 okrążenia do końca Francuzka, która nie liczyła się w walce o czołowe miejsca. Peleton nie zdecydował się na pogoń na uciekającą zawodniczką. Na drugim finiszu za dwoma uciekającymi zawodniczkami, to Polka punktowała jako trzecia. Na 47 okrążeń do końca nasza reprezentantka urwała się w 4-osobowej ucieczce i starała się nadrobić okrążenie. Daria na czwartym sprincie zafiniszowała jako pierwsza z ucieczki, a następnie wraz z innymi uciekającymi dojechała do peletonu. Na piątym sprincie Polka znów punktowała z peletonu i awansowała na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej omnium. Daria Pikulik oderwała się wraz z dwoma zawodniczkami i nadrobiła kolejne okrążenie. Po zdobyciu kolejnych 20 punktów Daria znalazła się na 2. pozycji w klasyfikacji łącznej. Polka kontrolowała sytuację do samego końca i wywalczyła srebrny medal!