Sobota była pierwszym dniem finałów mistrzostw Europy juniorów i młodzieżowców w kajakarstwie.  Dziś podczas sesji finałowej nasi reprezentanci wywalczyli w Bratysławie sześć medali! Najważniejszą informacją dnia jest złoty medal Alexa Boruckiego!

Najlepsi młodzi specjaliści w kajakarstwie rywalizowali od czwartku w mistrzostwach Starego Kontynentu. Czwartek i piątek były dniem eliminacji oraz pierwszych półfinałów. Od dzisiaj natomiast najlepsi juniorzy i młodzieżowcy zaczęli walczyć o medale. Nasza ekipa pierwszy dzień finałowy może uznać za bardzo udany ponieważ nasi reprezentanci, aż sześciokrotnie stanęli na podium! Dla porównania w poprzednim championacie nasza ekipa wywalczyła osiem medali.

Złoty medal Alexa Boruckiego:

Pierwszym medalem w dniu dzisiejszym, a zarazem od razu z najcenniejszego kruszcu Polski kibice mogli się cieszyć po występie Alexa Boruckiego. Jedna z najjaśniejszych postaci młodego pokolenia naszych kajaków zdobyła złoto na dystansie K1 1000m w kategorii juniorskiej. Polak na mecie miał ponad 2 sekundy przewagi nad drugim Węgrem Attilą Mertzem i Niemcem Lukasem Drossartem. Dla Boruckiego to czwarty medal w kategorii juniorskiej w poprzednim roku zdobył złoto na dystansie 500 metrów oraz dwa brązowe medale na dystansach 200 i 1000 metrów.

Srebrny medal Rafał Poklepa:

Drugim medalem który zdobyła nasza reprezentacja w Bratysławie było srebro Rafała Poklepy. Nasz kanadyjkarz sięgnął po srebro w C1 1000m przegrywając jedynie z Rumunem Dariusem Vlaicu, brąz dla Węgra Milana Gyanyi. Dla naszego juniora to pierwszy medal w karierze!

Srebrny medal Kacper Sieradzan:

Ponownie mogliśmy się cieszyć z srebrnego medalu w kategorii C1 1000m jedyna różnica, że w starszej kategorii do lat 23. Medalistą na tym dystansie został Kacper Sieradzan który przegrał jedynie z Czechem Adamem Rudolfem. Brązowy medal dla Hiszpana Daniela Grijalba. Kacper Sieradzan przed dzisiejszym starciem miał już w swoim dorobku trzy medale mistrzostw Europy a teraz dołożył czwarty krążek do kolekcji.

Brązowy medal Julia Kot:

Pierwszym kobiecym medalem na championacie w Bratysławie był brązowy krążek wywalczony przez Julię Kot. Nasza juniorka w finale K1 1000m przegrała jedynie z Włoszką Anastasia Insabell oraz Węgierką Bianką Hofer. Dla naszej kajakarski to pierwszy medal w karierze.

Brązowy medal Weronika Marczewska:

Kilka minut później dorobek reprezentacji Polski powiększył się o kolejny brązowy medal. Weronika Marczewska zdobyła brąz na dystansie K1 1000m w kategorii U23. Polka musiała jedynie uznać wyższość Włoszki Giorgii Lacalamite oraz Czeszki Adeli Hazovej. Nasza reprezentantka obroniła medal wywalczony rok temu w tej samej kategorii ale tym razem spadła z drugiego stopnia podium na trzeci.

Brązowy medal dwójki:

Valerii Vichev oraz Jarosław Kajdanek wywalczyli brązowy medal w kategorii U23 na dystansie 500 metrów. Nasza dwójka w finale była słabsza jedynie od duetów z Niemiec i Włoch. Obaj nasi reprezentanci dzięki dzisiejszemu występowi po raz pierwszy stanęli na podium w swoich karierach.

Oprócz wspomnianych zawodniczek i zawodników w finałach zaprezentowali się również Norbert Midloch i Piotr Szymczak (K2 1000m juniorów – 4 miejsce, ale z dużą stratą do podium), Marceli Krawiec i Antonii Michalak (C2 1000m juniorów – 8 miejsce) oraz Gracjan Michalak i Kyrylo Krasinskyi (C2 1000m U23 – 5 miejsce). Oprócz tego wielu naszych reprezentantów dostało się do finałów o czym będziemy pisali w jutrzejszym podsumowaniu. Ale już teraz można powiedzieć, że mamy spore szansę na kolejne medale i znaczące powiększenie dorobku medalowego!