Wszystko co dobre szybko się kończy. Właśnie ten los podzieliła dziś 81. edycja Tour de Pologne. Prestiżowy wyścig rozgrywany w naszym kraju wygrał Jonas Vingegaard. Najlepiej spośród Polaków poradził sobie Rafał Majka, który uplasował się na 18 miejscu w klasyfikacji generalnej.

Etap

Dzisiejszy etap prowadził z Kopalni Soli “Wieliczka” do Krakowa i liczył 143,11 km. Na trasie nie brakowało emocji, ponieważ był to decydujący odcinek o końcowej kolejności w klasyfikacji generalnej. Najwięcej do powiedzenia mieli jednak sprinterzy, a najwyżej z Polaków zmagania zakończył Stanisław Aniołkowski (13 miejsce) .

Na początku etapu do ucieczki dnia było wielu chętnych, a większość grupy nie za bardzo chciała puścić poszczególnych kolarzy w samotną podróż. Po chwili na akcję zdecydowała się czwórka zawodników, w której znajdował się Polak – Marcin Budziński. Reszta stawki nieco spuściła z tonu i nareszcie mogliśmy oglądać batalię czterech zainteresowanych do jazdy przez peletonem. Pozostałych 129 uczestników tego etapu nie pozwalało jednak uciekinierom na zbyt wiele, ponieważ przez długi okres trzymali ich pod kontrolą, tracąc zaledwie 2 minuty.

Należy też zaznaczyć, że na dzisiaj zaplanowano kolejne premie lotne. Zarówno lotną premię Lotto, jak i specjalną premię Decathlon oraz specjalną premię Soudal wygrał Marcin Budziński. Polak bardzo dobrze pokazał się na ostatnim etapie TdP, co z pewnością cieszyło kibiców zgromadzonych na trasie.

Na około 3 kilometry do mety peleton dogonił uciekających kolarzy i rozpoczął przygotowania do sprinterskiego finiszu. Nie miał jednak dużo czasu, ponieważ Budziński oraz Ryan bardzo dzielnie utrzymywali się na prowadzeniu. Na rynku w Krakowie, gdzie zakończyło się Tour de Pologne najlepiej przygotowana była ekipa Team Visma Lease a Bike wraz ze swoim sprinterem – Olav Kooij. To właśnie Holender wygrał dzisiejszy odcinek, a tuż za jego plecami uplasował się Tim Merlier oraz Gerben Thijssen.

Wyścig

Końcowa klasyfikacja ku rozczarowaniu polskich kibiców nie zawierała w czołówce naszego zawodnika. Najwyższej sklasyfikowanym wśród Biało-Czerwonych był Rafał Majka. Kolarz UAE Team Emirates do zwycięzcy wyścigu stracił 02:14, plasując się na 18 pozycji.

Warto jednak zwrócić uwagę na klasyfikację górską, którą wygrał Michał Paluta. Polski kolarz dzielnie walczył o punkty w wielu ucieczkach dnia, dzięki czemu zasłużenie sięgnął po tytuł najlepszego “górala” w 81. edycji TdP.

Oprócz zwycięstwa w klasyfikacji górskiej, mamy też triumf w klasyfikacji najaktywniejszych. Dzięki punktom zgromadzonym na lotnych premiach Lotto Norbert Banaszek mógł również cieszyć się z sukcesu na tegorocznym wyścigu dookoła Polski.

Podsumowanie

Dużo walki, świetna organizacja i dobra zabawa. Tak w skrócie możemy opisać tegoroczną edycję Tour de Pologne. Czesław Lang po raz kolejny stanął na wysokości zadania i zafundował nam fenomenalny wyścig z gwiazdami światowego formatu w stawce. Nie zabrakło emocji, a także polskich akcentów. Niestety Polakowi tym razem nie udało się wygrać klasyfikacji generalnej, ale liczymy na to, że w niedalekiej przyszłości będzie już inaczej.