Koszykówka: Jednostronne derby. Legia w finale!

Legia Warszawa po raz drugi z rzędu zameldowała się w wielkim finale Orlen Basket Ligi. Obrońcy mistrzowskiego tytułu po raz trzeci w serii półfinałowej pokonali w pojedynku derbowym Dziki Warszawa, 91:78, zamykając serie zaledwie po trzech spotkaniach. O tytuł zagrają z Zastalem Zielona Górą. Dziki z kolei powalczą o brąz z Arką Gdynia.
Obrońcy tytułu nie pozostawili złudzeń. Legia Warszawa pokonała Dziki Warszawa 91:78 w trzecim meczu półfinałowym ORLEN Basket Ligi i zamknęła serię wynikiem 3:0, awansując do wielkiego finału rozgrywek. Spotkanie rozegrane w hali Koło miało być szansą dla Dzików na przedłużenie rywalizacji, jednak mistrzowie Polski od początku kontrolowali wydarzenia na parkiecie.
Już pierwsza kwarta pokazała, że Legia przyjechała na Obozową z jasnym celem – zakończyć serię bez konieczności rozgrywania kolejnych spotkań. Goście szybko narzucili swoje tempo i po dziesięciu minutach prowadzili 25:15. Dziki miały problemy ze skutecznością, a defensywa Legii skutecznie ograniczała najgroźniejsze opcje ofensywne gospodarzy.
Druga odsłona nie przyniosła zmiany obrazu gry. Legioniści konsekwentnie budowali przewagę, wykorzystując swoją skuteczność pod koszem oraz szybkie ataki. Po pierwszej połowie prowadzili już 50:36, będąc drużyną o dwie klasy lepszą od swojego derbowego rywala.
Legia ponownie w finale!
Kluczowy dla losów meczu okazał się trzeci fragment spotkania. Legia ponownie wygrała kwartę różnicą siedmiu punktów (25:18), dzięki czemu przed ostatnią częścią gry prowadziła już 75:54. W pewnym momencie przewaga mistrzów Polski urosła nawet do 25 punktów, co praktycznie przesądziło o wyniku rywalizacji.
Dziki podjęły jeszcze próbę odrobienia strat w czwartej kwarcie. Gospodarze wygrali ją 24:16, lecz było to zdecydowanie za mało, by zagrozić rywalom. Legia spokojnie kontrolowała końcówkę i ostatecznie zwyciężyła 91:78, przypieczętowując awans do finału ORLEN Basket Ligi.
Najskuteczniejszym zawodnikiem spotkania był Dominic Brewton III, który zdobył 22 punkty dla Legii. Bardzo dobrze zaprezentował się również Andrzej Pluta, autor 21 oczek. Po stronie Dzików najwięcej punktów zdobył Darnell Edge – 19.
Dla Dzików Warszawa sam awans do półfinału był historycznym osiągnięciem i najlepszym wynikiem w historii klubu. Dziki o brązowy medal powalczą z AMW Arką Gdynia. Legia natomiast po raz kolejny potwierdziła swoją dominację w krajowych rozgrywkach i stanie przed szansą obrony mistrzowskiego tytułu. W finale warszawianie zmierzą się z ORLEN Zastalem Zielona Góra. Co więcej, Legia jest pierwszą drużyną od 2017/18 roku, która awansowała do finału ligi, wygrywając faze zasadniczą. Legia jest również pierwszym zespołem od sezoonu 2018/19, która może obroni tytuł mistrzowski (ostatni raz tej sztuki dokonał Anwil Włocławek).
3. mecz półfinałowy Orlen Basket Ligi:
DZIKI WARSZAWA – LEGIA WARSZAWA 78:91 (15:25, 21:25, 18:25, 24:16)
Dziki: Edge 19, Kamiński 12, Chavez 10, Horton 9, Soares 9, Oguama 6, Kempa 5, Frąckiewicz 4, Vander Plas 4
Legia: Brewton 22, Pluta 21, Ponsar 13, Graves 9, Hunter 9, Tass 7, Silins 5, Wilczek 5, Tomaszewski 0
🏆 | No i wszystko jasne! @LegiaKosz zagra w finale z @basket_zg
Zaczynamy 8 czerwca w Warszawie! #plkpl @GrupaORLEN pic.twitter.com/ASTpLyeWcJ
— ORLEN Basket Liga (@PLKpl) June 1, 2026