Podopieczni Igora Milicicia poznali rywali w kwalifikacjach do mistrzostw Europy 2025. Biało-Czerwoni trafili do grupy H, gdzie zmierzą się z Litwą, Estonią i Macedonią Północną.

Losowanie grup miało miejsce w Monachium (Niemcy). Dla reprezentacji Polski nie miało to wielkiego znaczenia, bowiem są już pewni miejsca w Mistrzostwach Starego Kontynentu. Zgodnie z regulaminem Międzynarodowej Federacji Koszykówki muszą przystąpić do kwalifikacji, które zostaną rozegrane w trzech terminach: w lutym 2024 roku, listopadzie 2024, oraz lutym 2025 r. W każdym z nich nasza kadra rozegra po dwa spotkania. Awans uzyskają łącznie 24 reprezentacje.

Impreza główna odbędzie się na przełomie sierpnia i września 2025 roku w czterech krajach: na Cyprze (Limassol), w Finlandii (Tampere), w Polsce (Katowice) i na Łotwie — w Rydze.

Biało-Czerwoni trafili do grupy H, gdzie zmierzą się z Litwą, Macedonią Północną i Estonią. Co ciekawe, ze wszystkimi wyżej wymienionymi rywalami mierzyli się na przełomie ostatnich dwóch lat. Z Macedończykami kilka dni temu w sparingach przed zbliżającymi się preeliminacjami do Igrzysk Olimpijskich. Oba spotkania (został rozegrany dwumecz) zakończyły się bezproblemowym zwycięstwem naszej kadry. Z Litwą w półfinale turnieju kwalifikacyjnego do IO Tokio w 2021 roku. Ulegli wówczas w Kownie 69:88, a z Estonią spotkali się w pierwszej fazie eliminacji MŚ 2023. W Tallinnie ulegli gospodarzom 71:75, a w rewanżu w Lublinie, zwyciężyli 70:68.

” Jako współgospodarz EuroBasketu mamy zapewniony awans do głównego turnieju, ale spotkania kwalifikacyjne będą dla nas bardzo ważne. To będzie dobry czas na przygotowanie drużyny do gry o stawkę w fazie grupowej mistrzostw Europy w Katowicach. Doskonale znamy zarówno Litwinów, jak i Estończyków, a z Macedonią Północną rozegraliśmy niedawno dwa mecze towarzyskie w Belgradzie. To wymagający rywale, na których reprezentacja Polski z pewnością będzie gotowa” — powiedział Łukasz Koszarek, dyrektor sportowy kadry.

Grupy eliminacji Eurobasketu 2025:

Grupa A: Słowenia, Ukraina, Izrael, Portugalia
Grupa B: Włochy, Turcja, Węgry, Islandia
Grupa C: Hiszpania, Łotwa, Belgia, Słowacja
Grupa D: Niemcy, Czarnogóra, Bułgaria, Szwecja
Grupa E: Francja, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Cypr
Grupa F: Grecja, Czechy, Holandia, Wielka Brytania
Grupa G: Serbia, Finlandia, Gruzja, Dania
Grupa H: Polska, Litwa, Estonia, Macedonia Północna