Bardzo cenne zwycięstwo w Eurolidze kobiet odniosły koszykarki KGHM-u BC Polkowice. Z kolei drugi z naszych zespołów – Polski Cukier AZS UMCS Lublin w tych rozgrywkach odniósł zdecydowaną porażkę z Valencia Basket Club. Natomiast w EuroCupie na wyjeździe Ivestinthewest Enea Gorzów wygrała ze słowackim Piestanske Cajky.

Piestanske Cajky (Słowacja)- Ivestinthewest Enea Gorzów 64-77 (20:17, 15:16, 13:25,16:19)

Dzień z meczami polskich klubów pań w europejskich pucharach rozpoczęliśmy od starcia gorzowianek ze słowackim Piestanske Cajky. Spotkanie lepiej zaczęły Polki, które po trafieniu Anny Jakubiuk prowadziły 8:3. Wtedy do akcji wkroczyły Słowaczki niwelując straty, a nawet obejmując prowadzenie (9:8). Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 20:17 na korzyść gospodyń tego meczu.

Zawodniczki w drugiej części meczu wywierały coraz większą presję na rywalkach, co poskutkowało objęciem prowadzenia po niespełna 4 minutach drugiej kwarty (25:24). Rywalki nie odpuszczały i po celnym rzucie zza łuku ponownie objęły prowadzenie 33:27. Przed przerwą punkty dla gorzowianek zdobyły jeszcze Jones, Wentzel oraz Tsineke, a pierwsza połowa zakończyła się rezultatem 35:33 dla Słowaczek.

Po powrocie na parkiet polski zespół wyszedł na prowadzenie po trafieniu za “3” Chloe Bibby. W kolejnych minutach koszykarki Investinthewest Enea Gorzów zaczęły powiększać prowadzenie nad gospodyniami. Po rzucie Anny Jakubiuk było to już 51:43. Gorzowianki przed przerwą powiększyły swoją przewagę do 10 “oczek” i przed ostatnią częścią meczu prowadziły 58:48.

Na początku czwartej kwarty celnymi trafieniami popisały się Wentzel, Jakubiuk oraz Tsineke, dzięki czemu gorzowianki zwiększyły swoją przewagę do wyniku 66:52. Zawodniczki polskiego zespołu zdobywając kolejne punkty coraz bardziej zbliżały się do zwycięstwa w całym spotkaniu. Ostatecznie Ivestinthewest Enea Gorzów wygrał to spotkanie 77-64.

KGHM BC Polkowice – ZVVZ USK Praha (Czechy) 75:68 (18:17, 22:16, 21;20, 14:15)

Polki dobrze rozpoczęły spotkanie wychodząc na prowadzenie 8:3 po trafieniu zza łuku Weroniki Gajdy. Gospodynie utrzymywały kilkupunktową  przewagę nad Czeszkami. Natomiast tuż przed końcem pierwszej kwarty zespół z Pragi doszedł polkowiczanki na zaledwie jeden punkt po celnym rzucie Ezi Magbegor (17:18).

Po powrocie na parkiet zespół gości kontynuował dobrą grę wychodząc na prowadzenie 19:18. Conde oraz Sipova dołożyły kolejne punkty i na tablicy wyników widniał już rezultat 23:18. Polki powróciły do dobrej dyspozycji, a po trafieniu Gerthen za “3” doprowadziły do remisu 23:23. Koszykarki KGHM BC Polkowice nie zatrzymywały się i po chwili objęły prowadzenie 25:23. W kolejnych minutach przewaga polkowiczanek coraz bardziej się powiększała. Finalnie pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Polek 40:33.

Polkowiczanki po powrocie na parkiet utrzymywały bezpieczną przewagę nad zespołem z Czech. Dwukrotnie zza łuku celnie rzuciła Zala Friskovec i dzięki temu prowadzenie gospodyń wzrosła do 10 punktów (51:41). Trzecia kwarta finalnie zakończyła się prowadzeniem polskiego zespołu 61:53.

Polkowiczanki prezentowały większą skuteczność w ataku, dzięki czemu ponownie prowadziły 10 “oczkami” (65:55). Celne trafienia oddawały Stankovic oraz Sykes, a zwycięstwo nad faworyzowanymi Czeszkami stawało się coraz bardziej realne. Finalnie KGHM BC Polkowice wygrały 75:68, zaliczając pierwsze zwycięstwo w tegorocznej Eurolidze pań. Najlepszą zawodniczką w polskim zespole została Britney Sykes, która zdobyła 20 punktów.

Valencia Basket Club (Hiszpania) – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 64-45 (19:8, 17:12, 14:15, 14;10)

Dobry początek meczu oglądaliśmy w wykonaniu lublinianek, które po trafieniu Emily Kalenik prowadziły 4:0. Wtedy do gry wzięły się Hiszpanki po chwili obejmując prowadzenie 7:4. Przewaga zespołu gospodarzy z każdą minuta się powiększała. Finalnie pierwsza kwarta zakończyła się wygraną Valencii Basket Club wynikiem 19:8.

Na starcie drugiej kwarty celnie z linii rzutów osobistych trafiała Aleksandra Ziemborska. Mimo to dalej Hiszpanki prowadziły różnicą 13 punktów (25:12). Polki nie były w stanie przeciwstawić się zespołowi z Valencii, który coraz bardziej się oddalał. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 36:20 dla gospodyń tego meczu.

Po przerwie dominacja Hiszpanek dalej trwała. Lublinianki miały problem ze skutecznością w odróżnieniu od gospodyń, które trafiały kolejne rzuty. Leticia Romero celnie rzuciła zza łuku i mieliśmy wynik 42:28. Finalnie trzecia kwarta zakończyła się prowadzeniem Valencia Basket Club rezultatem 50:35.

W ostatniej części meczu niewiele się zmieniło. Hiszpanki utrzymywały bezpieczną przewagę nad polskim zespołem, pewnym krokiem zmierzając po zwycięstwo w tym meczu. Ostatecznie gospodynie spotkania wygrały je 64:45. Najskuteczniejszą zawodniczką w zespole Polski Cukier AZS UMCS Lublin została Elin Gustavson z 13 punktami na koncie.