W rewanżowym spotkaniu kwalifikacji do kobiecej Euroligi Wicemistrzynie Polski, KGHM BC Polkowice pewnie i wysoko pokonały przed własną publicznością Besiktas JK 78:64, uzyskując awans do fazy grupowej tych rozgrywek!

W pierwszym spotkaniu eliminacyjnym polkowiczanki na wyjeździe pokonały zawodniczki z Besiktasu 58:57 i z przewagą jednego punktu przystąpiły do rewanżowej batalii o awans.

Wyrównana pierwsza połowa i minimalne prowadzenie polkowiczanek

Spotkanie w Polkowicach było od samego początku bardzo podobne do tego, które odbyło się na tureckiej ziemi. Pierwsze punkty w meczu rzuciły Turczynki, lecz już chwilę później, po kilku bardzo dobrych akcjach, polkowiczanki wyszły na siedmiopunktowe prowadzenie (11:4), które utrzymało się do końca pierwszej kwarty, choć już nie w takich rozmiarach – 21:18. Zawodniczki Besiktasu drugą część pierwszej połowy zaczęły od serii 6:0, co pozwoliło im wyjść na ponowne prowadzenie (24:21). Aby zatrzymać ich ofensywę trener Karol Kowalewski poprosił o czas, co zdecydowanie wybiło je z rytmu. Przy stanie 23:24 Wicemistrzynie Polski zanotowały serię 9:2, wychodząc na sześć oczek przewagi (32:26) i zeszły na przerwę przy wyniku 40:33.

Wicemistrzynie Polski z awansem do Euroligi

Po zmianie stron trwała wymiana ciosów. Najpierw serię 5:0 zanotowały Turczynki, doprowadzając do stanu 40:40, a następnie tym samym odpowiedział zespół z Polski, tylko że ich seria było nieco większa, bo dziewięciopunktowa (49:40). Po kilku takich zrywach spotkanie ponownie się wyrównano, lecz to polkowiczanki z minuty na minutę budowały zaliczkę, która pod koniec III kwarty wynosiła już 9 oczek. W decydujących dziesięciu minutach Miedziowe nie pozwalały na zbyt wiele, w konsekwencji czego w pewnym momencie miały nawet 19 oczek zapasu (76:57), co dało spokój w końcówce. Przewaga na koniec aż tak okazała nie była. Polkowice pokonały Besiktas 78:64 (136:121 w dwumeczu) i awansowały do fazy grupowej Euroligi, gdzie grać będą również zawodniczki z Lublina.

W fazie głównej Euroligi Polkowice mierzyć się będą w grupie B z: Avenida Salamanca (Hiszpania), ZVVZ USK Praga (Czechy), Cukurova Mersin (Turcja), Villeneuve d’Ascq LM (Francja), Basket Landes (Francja), Virtus Bolonia (Włochy) i Serco UNi Gyor (Węgry)