W inauguracyjnym spotkaniu 3. kolejki ORLEN Basket Ligi ENEA Zastal BC Zielona Góra uległa przed własną publicznością Treflowi Sopot 85:97. Dla zielonogórzan jest to trzecia porażka w obecnym sezonie. Z kolei sopocianie zapisali na swoje konto pierwszy komplet punktów.

Zarówno Zielona Góra, jak i Sopot nie zaliczą początku sezonu do udanych. Zespół z województwa lubelskiego wciąż czeka na zwycięstwo. Najpierw ulegli 72:90 Legii Warszawa, a później 74:85 Twardym Piernikom Toruń. W takiej samej sytuacji znajdowali się sopocianie, którzy w 1. kolejce przegrali 83:91 z Anwilem Włocławek oraz Startem Lublin – 73:82. Mają także na swoim koncie porażkę w Superpucharze Polski z Kingiem Szczecin (90:92).

Skuteczny Trefl w pierwszej połowie

Zdecydowanie lepiej w spotkanie weszli podopieczni Zana Tabaka, gdyż bardzo szybko wypracowali sobie 9-punktowe prowadzenie 12:3. Przy stanie 16:4 dla gości, gospodarze popisali się serią 6:9, dzięki której zbliżyli się na 12:16. Gdy wydawało się, że I kwarta zakończy się minimalnym prowadzeniem zespołu z Trójmiasta, wtedy przyjezdni zaaplikowali 5 oczek z rzędu, kończąc z przytupem pierwsze dziesięć minut (26:17). W drugiej części pierwszej połowy trójkami wymieniali się Kulikowski i Kołodziej, lecz wciąż zielonogórzanie nie mogli zbliżyć się do rywala. Nastąpiło to dopiero za sprawą Michała Pluty, zbliżając się na dwa posiadania (27:32). Sopocianie jednak odpowiedzieli  na to bardzo szybko, inkasując 9 oczek z rzędu! Do końca II kwarty wynik oscylował w granicach od dziesięciu do piętnastu punktów przewagi dla zdobywcy Pucharu Polski 51:38.

Po zmianie stron goście kontrolowali przebieg rywalizacji, uciekając nawet na siedemnaście punktów przewagi. Z takim też wynikiem wygrywali po 30 minutach rywalizacji 79:62.

Najlepszym graczem gości był Jarosław Zyskowski z 20 punktami, 7 zbiórkami i 5 asystami. Po 22 punkty dla gospodarzy rzucili Marcin Woroniecki oraz Novak Musić. Wydawało się, że Sopot ma triumf w kieszeni, wtedy do akcji wkroczył Marcin Woroniecki, inkasując aż pięć celnych trafień z dystansu, zbliżając się na jedynie dwa punkty. Końcówka należała jednak do sopocian. Ze stanu 89:85 doprowadzili do 97:85, zwyciężając całe spotkanie różnicą dwunastu oczek. Jest to ich premierowe zwycięstwo w tym sezonie. W ciężkiej sytuacji znajdują się natomiast zielonogórzanie (3 spotkania i 3 porażki).