A było tak pięknie… W 1. kolejce grupy A Eurocupu Trefl Sopot podejmował przed własną publicznością faworyzowaną ekipę z Ulm. Mistrz Polski prowadził praktycznie całe spotkanie, które finalnie przegrał po dogrywce 93:96.

Po raz pierwszy od sezonu 2020/21 w Eurocupie nie występował Śląsk Wrocław, a obecny Mistrz Polski — Trefl Sopot.

Trefl lepszy na półmetku

Sopocianie rozpoczęli zmagania w prestiżowych rozgrywkach od domowego starcia z niemieckim zespołem, ratiopharm Ulm. Początkowo oba zespoły nie potrafiły zbudować sobie zaliczki, naprzemiennie wymieniając się prowadzeniem. Dopiero w końcowych fragmentach pierwszej kwarty Trefl zbudował zaliczkę, która wyniosła aż 9 punktów (32:23). W drugiej części pierwszej połowy podopieczni Żana Tabaka starali się utrzymywać przewagę, lecz niemiecki zespół, dzięki bardzo szczelnej obronie pozwolić zatrzymać Sopot na zaledwie 9 punktach, przez co zmniejszyli straty z dziewięciu na zaledwie trzy oczka – 38:41.

Mistrz Polski wypuścił zwycięstwo z rąk

Po zmianie stron nadal przewagę starał się utrzymywać Trefl. Mistrz Polski w pewnym momencie był nawet na dwucyfrowym prowadzeniu, lecz za każdym razem, gdy Trefl uciekł to Ulm niwelował straty, pozostając cały czas w kontakcie. Stąd też po dwóch kwadransach gospodarze prowadzili 62:55. Wydawało się, że Trefl spokojnie do samego końca utrzyma wynik i wygra na inaugurację Eurocupu. Niestety ratiopharm walczył do końca. Ze stanu 69:77 udało im się najpierw doprowadzić do wyrównania (79:79), a chwilę później objęli nawet prowadzenie, które ostatni raz mieli w pierwszej kwarcie. Finalnie po 40 minutach na tablicy wyników był remis – 81:81, co oznaczało dogrywkę.

W niej to klub z Niemiec rzutem na taśmę przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść, triumfując ostatecznie 96:93. Bohaterem przyjezdnych stał się Justinian Jessup, który celnie trafił z dystansu, co zapewniło zwycięstwo Ulm.

1. kolejka Eurocupu — grupa A:

TREFL SOPOT — ratiopharm Ulm 93:96 po dogrywce (32:23, 9:15, 21:17, 19:26, dogrywka. 12:15)

Sopot: Schenk 22, Zyskowski 15, Philip 14, Witliński 12, Groselle 11, McGowens 9, Best 5, Weathers 5

Ulm: Jessup 20, Essengue 18, Saraf 17 (10 asyst), Plummer 12, Herkenhoff 8, Bretzel 7, Anigbata 6, Weidemann 4, Roby 2, Santos 2, Jensen 0