Lekkoatletyka: Elżbieta Glinka wygrywa Puchar Europy i wypełnia minimum na Mistrzostwa Europy na dystansie 10 000 m!

Elżbieta Glinka

Za nami sobotnia rywalizacja z udziałem polskich lekkoatletów na wielu arenach. Od zwycięstwa Eli Glinki w Pucharze Europy, przez historyczny udział dwóch polskich oszczepniczek w zawodach Diamentowej Ligi, aż po uzyskanie minimum na imprezy mistrzowskie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w naszym artykule.

 

Elżbieta Glinka bezkonkurencyjna w Pucharze Europy!

Niesamowite wyniki na dystansie 10 000 m osiąga Elżbieta Glinka. Polka, która do tej pory specjalizowała się głównie w wyścigach ulicznych wystartowała w dzisiejszym biegu na bieżni we Włoszech. Polka, mimo braku doświadczenia w takiej formie zawodów zaprezentowała świetną taktykę. Rozpoczęła spokojnie, by z każdym kolejnym metrem zbliżać się do rywalek, a następnie wykonać skuteczny atak. Konsekwencja i świetne rozłożenie sił pozwoliło Biało-Czerwonej wyprzedzić wszystkie pozostałe zawodniczki i zwyciężyć w całych zawodach Pucharu Europy. Dodatkowo czas, który uzyskała  – 31:45.36 pozwolił jej wypełnić minimum na zbliżające się Mistrzostwa Europy w Birmingham. Drugie miejsce zajęła Francuzka Alessia Zabro, zaś trzecie reprezentantka gospodarzy – Elisa Palmero.

 

Krukowski z drugim wynikiem na Starym Kontynencie!

Wysoką formę podczas sobotnich zawodów w Warszawie zaprezentował także nasz oszczepnik – Marcin Krukowski. Polak uzyskał imponującą odległość – 83.70m, która jest drugim rezultatem sezonu na Starym Kontynencie. Krukowski, podobnie jak Glinka, wypełnił minimum na Mistrzostwa Europy.

 

Diamentowa Liga po raz pierwszy w historii z występem dwóch polskich oszczepniczek!

W historii polskiej lekkoatletyki zapisała się również Diamentowa Liga rozegrana w Xiamen. Po raz pierwszy w zawodach tej rangi wystąpiły dwie nasze oszczepniczki. Obok Marii Andrejczyk, zobaczyliśmy debiutującą w cyklu – Małgorzatę Maślak-Gluglę. Andrejczyk uplasowała się tuż za podium, osiągając 62.51m. Z kolei Maślak-Gluga w debiucie uplasowała się na 9. lokacie (58.59 m). Ozdobą tej konkurencji był jednak fenomenalny występ zwyciężczyni  – Chinki Yan Ziyi. 18-latka z Azji nie tylko ustanowiła nowy rekord Diamentowej Ligi, który od dziś wynosi 71.74m, lecz przede wszystkim wyśrubowała rekord świata w kategorii U20. W Chinach zobaczyliśmy także Marię Żodzik, która w konkursie skoku wzwyż zajęła 4. miejsce. Reprezentantka Polski pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 194 cm. Najlepsza, z wynikiem 199 cm, była Ukrainka – Julia Lewczenko.

 

Maher Ben Hlima śrubuje własny rekord Polski!

Granicę rekordu Polski w chodzie na dystansie półmaratonu konsekwentnie przesuwa Maser Ben Hlima. W A Coruna Polak zajął 17. miejsce, uzyskując czas 1:26.36, który jest lepszy od ustanowionego przez niego zaledwie dwa tygodnie temu wyniku o 73 sekundy.

 

Ponadto wśród juniorek minimum na Mistrzostwa Świata U20 w skoku wzwyż uzyskała Karina Niżyńska, która pokonując w Karpaczu wysokość 182 cm ustanowiła rekord życiowy. Jednocześnie wyrównała najlepszy w tym roku wynik w Europie.

O autorze: Edyta Kostrzewa

Pasjonatka polskiej siatkówki reprezentacyjnej oraz klubowej, entuzjastka strzelectwa sportowego oraz zapasów. W wolnych chwilach miłośniczka puzzli i dobrego rocka.

Dołącz do nas:

PRZEKAŻ DALEJ: