Za nami 4 z 5 dni rywalizacji na Mistrzostwach Świata U20 w lekkoatletyce. W stolicy Peru trzeci medal dla Polski wywalczył Hubert Trościanka w dziesięcioboju.

Trościanka na półmetku dziesięcioboju zajmował 2 lokatę. W pierwszej konkurencji drugiego dnia zmagań, czyli biegu na 110m ppł Polak uzyskał czas 14,26s, co było 5 wynikiem w stawce. Następnie spisał się nieco poniżej oczekiwań w rzucie dyskiem – 44,98m. Był to trzeci rezultat wśród wieloboistów, a rekord życiowy poprawił lider konkursu, Czech Jarvinen (49,18m) i stało się jasne, że złoto jest już raczej poza zasięgiem. W skoku o tyczce Hubert Trościanka zaliczył wysokość 4,40m i utrzymał 2 pozycję przed sesją wieczorną. W rzucie oszczepem, który jest koronną konkurencją naszego wieloboisty, Trościanka był zdecydowanie najlepszy – 68,29m. Na zakończenie dziesięcioboju 18-latek pobił rekord życiowy na 1500m – 4:24.41! Ostateczny wynik Polaka to 8230 punktów, który dał mu tytuł wicemistrza świata do lat 20! To także nowy rekord Polski juniorów! Złoto trafiło do Czecha Tomasa Jarvinena (8425), a brąz do Holendra Floriana Vriezena (7820).

W sesji porannej odbyły się eliminacje sztafet 4x400m oraz 4x100m. Na dłuższym dystansie nasze panie w składzie: Dominika Duraj, Wiktoria Gajosz, Lena Pajęcka i Zofia Tomczyk zajęły 2 miejsce w swoim biegu i oczywiście awansowały do finału. Problemów z awansem nie mieli także panowie. Wiktor Wróbel, Michał Kijewski, Adrian Wójciak i Stanisław Strzelecki również uplasowali się na 2 lokacie. Z małym q do finału dostały się polskie sprinterki. Oliwia Kasprzak, Jagoda Żukowska, Inga Kanicka i Julia Adamczyk zajęły 3 miejsce w swoim biegu. Odpadli jedynie sprinterzy. Michał Gorzkowicz, Sebastian Libura, Tomasz Bajraszewski i Adrian Lepionka uplasowali się na 7 miejscu.

Sesję wieczorną rozpoczęły półfinału dziewcząt na 400m ppł. Wiktoria Gadajska zajęła 2 miejsce z czasem 57,19s i pewnie awansowała do finału. Natomiast Aleksandra Suchenek była 5 w swojej serii (58,46s) i zakończyła już rywalizację. W finale biegu na 100m przez płotki wysoką, 5 lokatę zajęła Zuzanna Zając. Czas Polki to 13,48s, do medalu zabrakło 0,24s. W finałach wystąpili jeszcze Krzysztof Grochowski i Zuzanna Wiernicka. 17-letni Grochowski uplasował się na 7 lokacie w skoku w dal z wynikiem 7,57m. Natomiast Wiernicka bieg na 3000m zakończyła na 12 pozycji.