Lekkoatletyka: Nowicki znów rzuca! Kitliński najszybszy na świecie, Bukowiecki drugi w Europie!

W minioną niedzielę polscy lekkoatleci rywalizowali na wielu arenach. Na pochwałę zasługuje postawa Bartosza Kitlińskiego, który zwyciężył w Dreźnie na dystansie 1000 m osiągając najlepszy w tym roku czas na świecie – 2:17.07. Z kolei Konrad Bukowiecki osiągnął drugi wynik Europie podczas konkursu pchnięcia kulą w Białymstoku. Cieszyć może również powrót Wojciecha Nowickiego do startów po wielu miesiącach przerwy.
Kitliński bezkonkurencyjny w Dreźnie!
Podczas mityngu World Athletics Continental Tour Silver w Dreźnie (Niemcy) wystąpiło czworo Biało-Czerwonych.
Najlepiej spisał się Bartosz Kitliński, który z czasem 2:17.0 m zwyciężył na dystansie 1000 m osiągając czwarty rezultat w historii polskiej lekkoatletyki. Jest to także najlepszy wynik w tym roku na świecie i czas lepszy od poprzedniej życiówki o prawie 2.6 sekundy. Po dziesięciomiesięcznym rozbracie ze sportem w kole ponownie stanął Wojciech Nowicki. Polak posłał młot na odległość 74.52 m, co przełożyło się na zajęcie 5. miejsca.
W skoku w dal wystąpiła Anna Matuszewicz, zajmując 8. miejsce w skoku w dal (6.06 m). Na tej samej lokacie zmagania wśród dyskoboli zakończył Oskar Stachnik (60.78 m).
Bukowiecki z drugim wynikiem w Europie!
Powody do zadowolenia ma również Konrad Bukowiecki. Nasz kulomiot podczas rozegranego w Białymstoku World Athletics Continental Tour Bronze osiągnął odległość 21.34 m, która dała mu drugi wynik w Europie. W konkursie Polak również był drugi, bowiem rezultat o zaledwie 5 cm lepszy osiągnął Nigeryjczyk – Enekewchi.
W konkursie skoku o tyczce trzecie miejsce zajął Piotr Lisek (5.62 m).
Polskie podium w Forbach i Karlsruhe!
Reprezentanci Polski z powodzeniem rywalizowali również na innych zagranicznych mityngach. Na zawodach World Athletics Continental Tour Bronze mityng w Forbach na podium stanęło dwoje Polaków. Drugi w konkursie rzutu młotem był Marcin Wrotyński (74.83 m). W tej samej konkurencji wśród pań na najniższym stopniu podium stanęła Aleksandra Śmiech (67.16). Tuż za jej plecami (z wynikiem o zaledwie trzy centymetry słabszym) była Ewa Różańska.
Świetną formę na zawodach PUMA NITRO Lange Laufnacht (World Athletics Continental Tour Challenger) w Karlsruhe (Niemcy) zaprezentowała Agnieszka Chorzępa. Polka ustanowiła nowy rekord życiowy na dystansie 3000 m z przeszkodami – 9:41.87, co nie tylko dało jej trzecie miejsce, lecz również 8. wynik w historii polskiej lekkoatletyki.
Grad minimów na mistrzowskie imprezy wśród młodzieży!
Na uwagę zasługują również weekendowe występy polskiej młodzieży. Wielu spośród naszych zawodników wypełniło minima na Mistrzostwa Świata i Europy. Sztuki tej dokonali:
-
- w Gliwicach (Memoriał Czecha) – Zofia Pasierbek (53.43 na 400 m) – minima na Mistrzostwa Europy U18 oraz Mistrzostwa Świata U20, a jednocześnie najlepszy wynik w tym roku na świecie w kat. U18
- w Gorzowie Wielkopolskim (trójskok) – Magdalena Świerczyńska (12.74 m) i Aleksandra Banach (14.21 m) – obie minimum na ME U18
- w Piasecznie (Memoriał Rosłona- 800 m) – Lena Pajęcka (2:04.93 m) – minimum na MŚ U20
- w Spale – Filip Granas (54.76, 400 m ppł) oraz Stanisław Głogowski (14.42 m) – oboje minima na ME U18