W fińskim Espoo wystartowały Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentuje ponad 60 lekkoatletów i lekkoatletek.

Podczas pierwszego dnia rywalizacji byliśmy świadkami jednego finału w wykonaniu polskiej kadry. 11 miejsce na 5000 m zajęła Oliwia Breza. Czas 16:03.36 jest jej nowym rekordem żcyiowym.

Do czołowej ósemki niestety nie awansowali sprinterzy. 9 miejsce w Europie zajęła Monika Romaszko. 11,38 to drugi najlepszy wynik w jej karierze. Do awansu zabrakło niestety 0,03 s. 20 z czasem 11,89 była Dorota Puzio. 5 pozycję w swoim biegu półfinałowym zajął Adam Łukomski (10,35). W biegu na jedno okrążenie 16 lokatę zajęła Aleksandra Formella (54,78).

Do finału na 1500 metrów zakwalifikowali się Maciej Wyderka (3:45.20) oraz Filip Ostrowski (3:48.88). W walce o medale na 3000 km z przeszkodami zobaczymy 3 nasze zawodniczki, które pomyślnie przeszły eliminacje. Są nimi: Agnieszka Chorzępa (9:54.14), Julia Koralewska (9:57.56) oraz Emilia Mikszuta (10:07.59).

W walce o podium Młodzieżowych Mistrzostw Europy w rzucie młotem wystąpią Dawid Piłat (72,24 w kwalifikacjach), Tomasz Ratajczyk (68,74) oraz Aleksandra Nowaczewska (63,05). Ta sztuka nie powiodła się niestety Adamowi Ziółkowskiemu i Karolinie Bombie.

Za nami pierwszy dzień wieloboju kobiet. Na półmetku tuż za podium sklasyfikowana jest Julia Słocka (3504 pkt).