W stolicy Peru rozpoczęły się lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata do lat 20. Na otwarcie srebrny medal wywalczyła nasza sztafeta mieszana 4x400m.

Sesja poranna

Do rywalizacji w siedmioboju przystąpiły dwie Polki: Carmen Nowicka i Paulina Nawrot. Pierwszą rozegraną konkurencją był bieg na dystansie 100 metrów. Bardzo dobrze spisała się w nim Nowicka, która w swojej serii była pierwsza, a w ogólnym zestawieniu uzyskała piąty czas (14,16 s). Ten wynik to również jej nowy rekord życiowy. Nawrot z kolei miała jedenasty rezultat w stawce (14,52 s). W skoku wzwyż Carmen uplasowała się na 11. lokacie (1,63 m), a Paulina była siedemnasta (1,57 m).

W eliminacjach sztafet mieszanych 4x400m świetnie spisali się Biało-Czerwoni. Polacy w składzie Michał Kijewski, Wiktoria Gajosz, Stanisław Strzelecki, Zofia Tomczyk wygrali swój wyścig i z rezultatem 3:21.92 pewnie zameldowali się w finale z drugim czasem.

Swoją reprezentantkę mieliśmy również w eliminacjach w skoku w dal. Julia Adamczyk zajęła w nich ósmą lokatę z wynikiem 6,05 m i awansowała do finału. Warto dodać, że żadna z zawodniczek nie uzyskała minimum kwalifikacyjnego (6,40 m).

Dużo emocji przyniósł też bieg na dystansie 100 metrów. W eliminacjach oglądaliśmy łącznie troje Biało-Czerwonych. Najlepiej spisała się Jagoda Żukowska, która z czasem awansowała do półfinału (11,79 s). Z dalszą rywalizacją pożegnali się z kolei Oliwia Zimoląg (12,23 s) i Tomasz Bajraszewski (10,72 s).

Ostatnią konkurencją z udziałem Polaków w sesji porannej były eliminacje rzutu młotem. Do awansu do finału potrzebne były próby w okolicach 69. metra. Ta sztuka nie udała się niestety naszym reprezentantom. Szymon Groenwald zakończył zmagania na 19. miejscu z wynikiem 67,33 m. Trzy lokaty niżej sklasyfikowany został Jakub Pracharczyk (65,74 m).

Sesja popołudniowa

Pierwszym startem z udziałem reprezentantki Polski w sesji finałowej był półfinał biegu na dystansie 100 metrów z udziałem Jagody Żukowskiej. Biegnąca w drugiej serii Polka zameldowała się na mecie jako ostatnia z czasem 11,98 s, co oczywiście nie wystarczyło na awans do wielkiego finału.

Zmagania w Limie kontynuowały też siedmioboistki. Rekord życiowy w pchnięciu kulą ustanowiła Carmen Nowicka (11,01 m), która uplasowała się na drugim miejscu w swojej grupie. Piąta z kolei była Paulina Nawrot (10,29 m). W biegu na dystansie 200 metrów Nowicka w swojej serii była druga z czasem 25,44 s. Nawrot natomiast uzyskała czas 25,22 s. Po pierwszym dniu rywalizacji Carmen Nowicka zajmuje 8. lokatę, a Paulina Nawrot jest trzynasta.

Najbardziej interesującym nas dzisiaj startem był wieńczący polskie występy finał sztafety mieszanej 4x400m. W składzie nastąpiła jedna zmiana w stosunku do eliminacji. Michała Kijewskiego zastąpił Jakub Szarapo, który po odważnym starcie oddał pałeczkę na trzeciej pozycji. Dobrze spisała się też Wiktoria Gajosz, która wyprowadziła nas na drugie miejsce. Pozycję wicelidera utrzymaliśmy również po zmianie Stanisława Strzeleckiego. Wicemistrzostwo świata przypieczętowała Zofia Tomczyk, która zameldowała się na mecie jako druga. Czas naszej sztafety to 3:20.44. Zwyciężyli Australijczycy.