W dniach 7-9 lipca Chorzów był stolicą polskiej lekkiej atletyki. W Kotle Czarownic odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, podczas której młodzi, obiecujący zawodnicy walczyli o medale Mistrzostw Polski do lat 18. Byliśmy świadkami rekordów kraju, wielu bardzo wartościowych wyników i rekordów życiowych.

Ozdobą ostatniego dnia rywalizacji był z pewnością konkurs rzutu oszczepem chłopców. Zwycięzca- Roch Krukowski próbą na odległość 81,60 m ustanowił rekord Polski do lat 18 oraz najlepszy wynik w tym roku na świecie w tej kategorii wiekowej. Drugie miejsce zajął Jakub Bożek (59,73), a trzeci był Marek Kościelniak (59,62).

Rekord kraju ustanowiono również w 10-boju. Hubert Trościanka uzyskał 7412 punktów (11,07/100m; 6,63/skok w dal; 12,93/pchnięcie kulą; 1,89/skok wzwyż; 50,00/400 m; 14,62/110 m pł; 50,07/rzut dyskiem; 3,40/skok o tyczce; 64,05/rzut oszczepem; 4:47.67/1500 metrów). Drugą lokatę zajął Kacper Góralczyk (6755 pkt), a trzecią Jakub Jeniec (6697 pkt).

Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Martyna Mlak (4919 pkt), drugie Hanna Odolińska (4794), a trzecie Zuzanna Kozan (4780).

Zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców w wieloboju większość startujących ustanowiła nowe rekordy życiowe.

By zdobyć medal na 100 m wśród dziewcząt konieczne było złamanie granicy 12 sekund. Najszybszą okazała się broniąca tytułu sprzed roku Klaudia Chrostek, która w finale wyśrubowała swój rekord życiowy na 11,78. Jako druga linię mety przekroczyła Maja Woźniak (11,80), a jako trzecia Jagoda Żukowska (11,83).

Niezwykle ciasno było w finale chłopców. Zwycięstwo odniósł Sebastian Libura (10,65). Drugą pozycję zajął Tomasz Bajraszewski (10,69), a trzecią Jakub Szakoła (10,70), który o 5/1000 s pokonał Fabiana Brylowskiego.

Kolejny bardzo dobry start zaliczyła Anastazja Kuś, która z czasem 53,20 została mistrzynią Polski na jedno okrążenie. Druga była Lena Pajęcka (54,45), a trzecia Wiktoria Gajosz (54,66).

Wśród klubów klasyfikację medalową Mistrzostw Polski do lat 18 wygrał MOS CSiR Dąbrowa Górnicza przed RTL Optimą Radom i KS STAL LA Ostrowem Wielkopolskim.

W klasyfikacje punktowej najlepszy okazał się AML Słupsk przed wyżej wymienionymi klubami z Ostrowa Wielkopolskiego i Dąbrowy Górniczej.

W dniach 27-29.07 w Gorzowie Wielkopolskim odbędą się seniorskie Mistrzostwa Polski.