Biało-Czerwoni podczas rozgrywanych w Belgradzie (Serbia) Mistrzostw Świata wywalczyli pierwszą kwalifikację olimpijską w wioślarstwie. Przepustkę do Paryża w środę zapewnili sobie parawioślarze. Ponadto dwie polskie osady zakwalifikowały się do półfinału światowego czempionatu.

Polski mikst popłynie w Paryżu!

Fantastyczne wieści napłynęły do polskich kibiców z belgradzkich akwenów.  Świetnie spisał się nasz parawioślarski mikst. Joanna Majka i Michał Gadowski pewnie zwyciężyli w repasażu Mistrzostw Świata (8:46.25), wyprzedzając drugich Holendrów o ponad 5 sekund (8:51.45). Ten rezultat pozwolił nie tylko na awans do finału A i walki o medale, ale także zapewnił Biało-Czerwonym miejsce w Igrzyskach Paraolimpijskich, które już w przyszłym roku odbędą się w Paryżu (Francja). Również Arkadiusz Skrzypiński zaprezentował dobrą formę. Drugie miejsce w repasażu pozwoliło na awans do półfinału.

Waga lekka w półfinałach czempionatu!

Powody do radości mieli dziś również przedstawiciele wagi lekkiej. Zarówno zwycięzca ćwierćfinału w jedynkach – Artur Mikołajczewski, jak i płynący w dwójce podwójnej wagi lekkiej Jerzy Kowalski i Daniel Gałęza (drugie miejsce w wyścigu 1/4) zapewnili sobie udział w półfinałach. Awansu nie zdołała wywalczyć męska dwójka podwójna. Konrad Domański i Piotr Płomiński uplasowali się na czwartej lokacie w ćwierćfinale. Również dwójka bez sternika nie przebrnęła przez ten etap rywalizacji. Jerzy Kaczmarek i Emilian Jackowiak zajęli szóste miejsce w swoim wyścigu. Z kolei na repasażach zatrzymała się kobieca dwójka podwójna – Wiktoria Kalinowska i Jessika Sobocińska dopłynęły na metę jako trzecie.