Od poniedziałku w stolicy Bułgarii odbywają się Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w pięcioboju nowoczesnym. Już na początku polska kadra może pochwalić się ogromnym sukcesem, bowiem nasz duet Maciej Klimek i Hubert Skibiak zostali Młodzieżowymi Mistrzami Europy! Dobrze zaprezentowały się również nasze Panie, które zajęły miejsce tuż za podium.

Wśród startujących w Sofii jest sześcioosobowa kadra z Polski w składzie: Małgorzata Karbownik, Adrianna Kapała, Maja Biernacka, Hubert Skibiak, Michał Jabłoński oraz Maciej Klimek.

Rywalizacja o złoto toczyła się do samego końca

Już pierwszego dnia zawodów do rywalizacji przystąpiły duety mężczyzn. Polacy w składzie Maciej Klimek i Hubert Skibiak już na początku pokazali, że stać ich na dobry wynik. W turnieju szermierczym zajęli drugie miejsce, a w rundzie bonusowej dołożyli do swojego dorobku jeszcze 4 punkty. W rywalizacji na torze przeszkód (który zastąpił jazdę konną) nasi reprezentanci również zajęli drugą pozycję i to po tej konkurencji objęli prowadzenie w zawodach. Polacy toczyli zaciętą rywalizację o pierwsze miejsce z Włochami. Mimo, że rywale naciskali, to Klimek i Skibiak osiągnęli bardzo dobry czas podczas pływania (1:49,31) i dalej byli na pozycji liderów. Jednak naszym reprezentantom pozostała jeszcze jedna konkurencja, która mogła wiele zmienić, mowa tutaj o laser runie. Jako pierwszy na trasę wyruszył Hubert Skibiak. Polak miał 7 sekund przewagi nad Włochem i w dość bezpiecznej pozycji zmienił się z Maciejem Klimkiem. Nasz pięcioboista wbiegł na metę z 11 sekundami przewagi, co oznaczało, że reprezentanci Polski zdobyli złoty medal!

Do podium nie brakowało wiele

Bardzo dobrze zaprezentowała się również nasza damska sztafeta. Małgorzata Karbownik i Maja Biernacka zdobyły 210 punktów podczas walk szermierczych i po pierwszej konkurencji zajmowały wysokie czwarte miejsce. Na tej samej pozycji Polki uplasowały się podczas toru przeszkód. Nasze zawodniczki liczyły na dobry wynik w pływaniu i na odrobienie choć części strat do pozycji medalowych. Tak też zrobiły. Z czasem 2:08,31 reprezentantki Polski zajęły pierwsze miejsce i dość znacząco zbliżyły się do reprezentantek Niemiec, które obecnie plasowały się na trzeciej pozycji. Rywalki miały nad Polkami 10 sekund przewagi podczas startu biegu ze strzelaniem. Niestety powiększały one swoją przewagę, przez co ostatecznie Małgorzata Karbownik i Maja Biernacka zostały sklasyfikowane na bardzo dobrej czwartej pozycji.

Teraz czas na rywalizacje indywidualną. W czwartek i piątek odbędą się indywidualne półfinały, które zadecydują o kwalifikacji do finałów. W sobotę zostanie rozstrzygnięta rywalizacja sztafet mieszanych, a w niedzielę pięcioboiści i pięcioboistki staną do walki o indywidualne krążki.