Cykl 13 zawodów, wchodzących w skład Diamentowej Ligi, zwieńczył finał w Eugene, gdzie kwalifikowali się tylko najlepsi uczestnicy. Memoriał Kamili Skolimowskiej nadal jest najwyżej punktowanym mityngiem spośród wszystkich zawodów w 2023 roku.

Po wycofaniach w finale wziął udział Norbert Kobielski, czyli obecnie nasz najlepszy skoczek wzwyż. Jego przeciwnikami byli między innymi obecny wicemistrz świata JuVaughn Harrison i wicemistrz świata z 2022, właśnie z Eugene – Woo Sang-Hyeok. Polak rozpoczął zawody bardzo dobrze, bez niepotrzebnych zrzutek na 2.15 oraz 2.20. Pierwsze kłopoty pojawiły się na 2.25. Następnie skoczkowie atakowali 2.29, czyli dotychczasowy rekord życiowy Polaka. Udało się mu zaliczyć tę wysokość w drugim podejściu! Następnie poprzeczka powędrowała o 4 cm w górę. W tym momencie pozostała już tylko czwórka do walki o podium, dlatego pokonanie 2.33 mogło zagwarantować medal.

Po wielokrotnych nieudanych próbach, czy to na Mistrzostwach Świata czy Europy, Norbert w pierwszej próbie skoczył minimum olimpijskie oraz ustanowił nowy rekord życiowy! O zwycięstwo walczył z Amerykaninem oraz Koreańczykiem. Tylko

Woo Sang-Hyeok pokonał 2.35 i to on wygrał prestiżowy cykl Diamentowej Ligi. Norbert został sklasyfikowany na 2 miejscu.

Ostatni raz, kiedy któryś z Polaków skoczył tak wysoko, albo wyżej, był Marcin Bieniek 2.35!

1. Jutro w Eugene wystąpią Natalia Kaczmarek oraz Pia Skrzyszowka.