W drugim sobotnim spotkaniu 1. kolejki Orlen Basket Ligi doszło do 44. derbów Trójmiasta, gdzie AMW Arka Gdynia podejmowała Trefl Sopot. Mecz zakończył się pewnym triumfem aktualnego Mistrza Polski, który zwyciężył 97:89. Swój nowy rekord punktowy osiągnął Łukasz Kolenda, rzucając dla gospodarzy aż 32 punkty.

Derby rządzą się swoimi prawami. Tym bardziej, jeśli naprzeciw siebie stają tak utytułowane zespoły, które w tym sezonie zbudowały naprawdę ciekawe składy. Mająca za sobą bardzo słaby sezon — Arka Gdynia mierzyła się z aktualnym Mistrzem Polski, który również postanowił nieco zmodyfikować swój skład. Jak się okazało, gdynianie nie mieli kompletnie nic do powiedzenia, a jedynie wysoko wygrana czwarta kwarta uratowała ich przed totalnym blamażem na inaugurację Orlen Basket Ligi.

Pewna dominacja Trefla

Już początkowe minuty pokazały moc Trefla, bowiem bardzo szybko objęli prowadzenie 7:0. Ich przewaga na parkiecie trwała przez całe dziesięć minut. Tylko w pierwszej kwarcie rzucili aż 34 punkty, mając na tym etapie rywalizacji już 20 oczek różnicy. Swoją grę kontynuowali w drugiej części pierwszej połowy, w której Arka nie była już aż tak bezradna. Co prawda, w pewnym momencie sopocianie prowadzili nawet 61:33, aby ostatecznie zejść na przerwę przy wyniku 61:38.

W drugiej połowie Trefl mający olbrzymią przewagę mógł sobie pozwolić na swobodniejsze granie, przez co AMW Arka wysoko zwyciężyła ostatnią część rywalizacji – 28:15. Ich końcowy rezultat finalnie nie wyglądał aż tak źle, bowiem ulegli tylko różnicą 9 punktów – 89:97, pozostawiając po sobie jednak niezbyt dobre wrażenie. Trefl z kolei już w pierwszym spotkaniu udowodnił, że w tym sezonie ponownie będą walczyć o najwyższe cele.

Swój rekord punktowy zanotował zawodnik miejscowej Arki, który rzucił aż 32 punkty. Po stronie gości 20 oczek zanotował Aaron Best.