Sezon 2023/2024 PKO BP Ekstraklasy zainaugurowało starcie pomiędzy Wartą Poznań a Pogonią Szczecin, rozegrane w Grodzisku Wielkopolskim. Skromne zwycięstwo 1:0 odniosła ekipa ze Szczecina i to oni zostali pierwszymi w tym sezonie liderami Ekstraklasy.

Inicjatywę od początku spotkania wydawała się przejąć Pogoń. Już w 3. minucie gry mogli stworzyć dobrą okazję z rzutu wolnego, ostatecznie jednak nic z niego nie wynikło. Do bramki rywali zaczęli się również zbliżać Poznaniacy, ale nie potrafili zagrozić obronie przeciwników. Obie drużyny miały problem z wykańczaniem swoich ataków, a bramkarze nie mieli okazji do pokazania swych umiejętności. Celnego strzału doczekaliśmy się wreszcie w 30. minucie, kiedy to piłkę udanie podkręcił Stefan Savić, a dobrą interwencję w bramce zaliczył Dante Stipica. Sześć minut później Portowcy mogli cieszyć się z objętego prowadzenia po bramce Greka Efthymiosa Koulourisa, któremu asystował Marcel Wędrychowski! Gospodarze dość szybko mieli okazję na wyrównanie, jednak futbolówkę ponad poprzeczką posłał Maciej Żurawski. Do podstawowego czasu gry doliczona została minuta, a wynik nie uległ już zmianie. Do szatni Portowcy schodzili prowadząc 1:0.

Drugą połowę spotkania obie drużyny rozpoczęły bez zmian w składach. Ponownie od początku dominowała ekipa ze Szczecina. Blisko podwyższenia prowadzenia Portowcy byli w 50. minucie, ale piłka nieznacznie minęła bramkę. Chwilę później niezłą okazję zdołali też stworzyć gospodarze, ale i tym razem futbolówka przeleciała obok bramki. W 62. minucie na boisku w miejscu Mateusza Łęgowskiego pojawił się Rafał Kurzawa. Następnie udanie piłkę dośrodkował Wahlqvist, jednak niecelnie uderzał Zahović. W 69. minucie żółtą kartkę za przewinienie na Wędrychowskim otrzymał Wiktor Pleśnierowicz. Na polu gry pojawili się Sebastian Kowalczyk oraz Vahan Bichakhchyan. Pierwsze zmiany oglądaliśmy też u gospodarzy. Wiktor Kamiński oraz Niilo Maenpaa zastąpili Żurawskiego i Luisa. W 75. minucie groźną okazję stworzyli sobie Poznaniacy, ale niecelnie uderzył Savić. Na nieco ponad 10 minut przed końcem w miejsce Vizingera na placu gry pojawił się Jakub Sangowski., a w końcówce weszli również Jakub Wajman i Kacper Przybyłko. W ekipie gości pojawił się też Alexander Gorgon. Do podstawowego czasu gry sędzia Damian Sylwestrzak doliczył trzy minuty, które jednak nie zmieniły już wyniku spotkania. Tym samym pierwsze zwycięstwo w tym sezonie odniosła drużyna ze Szczecina.

PKO BP Ekstraklasa, 1. kolejka: Warta Poznań – Pogoń Szczecin 0:1 (36′ E. Koulouris)

Warta Poznań: Adrian Lis, Jakub Bartkowski (85′ Jakub Wajman), Jakub Kiełb (85′ Kacper Przybyłko), Maciej Żurawski (71′ Wiktor Kamiński), Kajetan Szmyt, Miguel Luis (71′ Niilo Maenpaa), Mateusz Kupczak, Dario Vizinger (79′ Jakub Sangowski), Wiktor Pleśnierowicz, Dawid Szymonowicz, Stefan Savić

Pogoń Szczecin: Dante Stipica, Linus Wahlqvist, Benedikt Zech, Mariusz Malec, Leonardo Koutris, Joao Gamboa, Mateusz Łęgowski (62′ Rafał Kurzawa), Marcel Wędrychowski (69′ Vahan Bichakhchyan), Luka Zahović (69′ Sebastian Kowalczyk), Kamil Grosicki, Efthymios Koulouris (88′ Alexander Gorgon)