Świetny dzień na mistrzostwach Europy w Belgradzie mieli dziś za sobą nasi pływacy! Dziś nasza reprezentacja powiększyła o cztery krążki swój dorobek medalowy. Do grona medalistów dołączyła sztafeta męska 4x100m stylem dowolnym która zdobyła srebro, a brązowe krążki wywalczyli: Adela Piskorska, Jakub Majerski i Jan Kałusowski!
Sztafeta 4x100m stylem dowolnym:

Rywalizacja sztafetowa kończyła dzisiejszą sesję popołudniową w Belgradzie. Polacy awansowali do finału z szóstym czasem, ze składu z sesji porannej odpadli Bartosz Piszczorowicz i Paweł Korzeniowski. Ich miejsca w bardzo godny sposób zajęli Ksawery Masiuk i Kamil Sieradzki. Polska drużyna przez praktycznie cały wyścig zajmowała miejsce na podium, po zmianie Ksawego Masiuka nasz zespół wyszedł nawet na prowadzenie. Ostatecznie Polacy zajęli drugie miejsce zdobywając srebry medal, lepsi od naszej sztafety okazali się tylko reprezentanci Serbii. Polscy krauliści ustanowili nowy rekord kraju który od dziś stanowi 3:13:25. Dodatkowo rekord życiowy na pierwszej zmianie pobił Mateusz Chowaniec który otarł się o minimum olimpijskie do którego zabrakło 11 setnych sekundy.

Adela Piskorska – 50m stylem dowolnym:

Pierwszy medal w seniorskiej karierze zdobyła 20-letnia Adela Piskorska. Nasz olimpijka z Paryża miała za sobą dobry występ na 200m stylem grzbietowym, tym razem nasza grzbiecistka występowała na najkrótszym dystansie. Polka dzięki fenomenalnemu finiszowy zdobyła brązowy medal! Pamiętajmy, że nasza zawodniczka ma przed sobą jeszcze dystans na swoim koronnym dystansie na 100m. Złoty medal zdobyła Irlandka Danielle Hill do której Piskorska straciła 0,27s. Srebro dla Greczynki Theodore Drakou.

Jakub Majerski – 100m stylem motylkowym:

Majerski to aktualny medalista mistrzostw świata, Polak ma także w dorobku medal mistrzostw Europy i finał Igrzysk Olimpijskich. Dzisiaj nasz pływak był jednym z głównych faworytów do medalu na swoim koronnym dystansie 100m stylem motylkowym. Majerski bardzo dobrze popłynął drugą część dystansu gdzie wyszedł na prowadzenie do prawie samego końca wyścigu. Nasz reprezentant miał bardzo złe dopłynięcie do tablicy przez co spadł z pierwszego miejsca na trzeci stopień podium. Przed naszym reprezentantem uplasował się dwóch reprezentantów Węgier legenda tego stylu Kristof Milak oraz Hubert Kos. Wynik Majerskiego 50:98 to jego drugi wynik w karierze!

Jan Kałusowski – 200m stylem klasycznym:

Nareszcie po wielu latach przerwy nasz kraj doczekał się specjalisty od pływania w stylu klasycznym który zdobywa medale na dużych imprezach. Polak bardzo dobrze zaprezentował się na swoim koronnym dystansie 100m stylem klasycznym, ale tam do medalu troszkę mu jednak zabrakło pomimo pobicia rekordu Polski. Dziś nasz zawodnik wystąpił na dwukrotnie dłuższym dystansie i zajął w wyścigu finałowym kapitalne trzecie miejsce! Dla KAłusowskiego to oczywiście pierwszy seniorski medal na dużym basenie i ogromna duma dla naszego kraju! Można żałować tylko, że zabrakło troszkę do minimum olimpijskiego.

Sesja popołudniowa – półfinały:

Kamil Sieradzki wystąpił na 200m stylem dowolnym. Nasz kraulista zajął 4 miejsce w swoim półfinale. Co ciekawe Sieradzki awansował do finału z czwartym czasem gdyż jego półfinał był dużo szybszy od poprzedniego. Jutro Polak będzie miał okazję zawalczenia o medal oraz zdobycie minimum olimpijskiego.

Ksawery Masiuk i Kacper Stokowski wystąpili w półfinałach na 50m stylem grzbietowym. Masiuk zajął w nim drugie miejsce a Stokowski szóste miejsce. Ostatecznie Polacy osiągnęli drugi i trzynasty czas rywalizacji półfinałowej. Jutro Ksawery Masiuk powalczy o złoto na najkrótszym dystansie!

Paulina Peda i Wiktoria Piotrowska wystąpiły w półfinałach na 100m stylem motylkowym. Peda była najszybsza w sesji eliminacyjnej i osiągnęła w nim drugi wynik w historii naszego pływania, do minimum olimpijskiego zabrakło Polsce jednej dziesiątej sekundy. W półfinale Paulina Peda zajęła 3 miejsce a Wiktoria Piotrowska 5 miejsce. Ostatecznie w finale zobaczymy tylko Pedę która miała piąty czas półfinałów, Polka jutro stanie przed szansą walki o medal i minimum olimpijskiego. Wiktoria Piotrowska będzie pierwszą rezerwową jutrzejszego finału.